W laboratoriach wykorzystuje się mnóstwo nowoczesnej aparatury, która służy do mieszania substancji. Należy jednak wziąć pod uwagę, że do każdej cieczy powinien zostać przeznaczony inny sprzęt. To dzięki odpowiedniemu doborowi możliwe staje się przeprowadzenie dokładnych badań, pomiarów oraz przygotowanie różnych roztworów. Jednym z takich urządzeń jest mieszadło magnetyczne, które umożliwia mieszanie substancji w sposób bezkontaktowy. Na czym to polega?

Działanie oraz rodzaje mieszadeł magnetycznych

Działanie mieszadeł magnetycznych związane jest ze zmiennym polem magnetycznym. Aby wymieszać substancję, w pierwszej kolejności trzeba umieścić ją w dowolnym szkle laboratoryjnym, a następnie wrzucić do niego tzw. dipol. Ponadto pod naczyniem musi znaleźć się generator zmiennego pola magnetycznego. Wtedy też dipol, zacznie się obracać, powodując jednocześnie wymieszanie substancji w konkretnym naczyniu. Co do zasady mieszadła magnetyczne można podzielić na dwa rodzaje:

  • mieszadła z układem statycznym elektromagnesów – w których cały proces polega na naprzemiennym włączaniu się i wyłączaniu elektromagnesów i tym samym wytwarzanie pola magnetycznego,
  • mieszadła z magnesami trwale zamontowanymi pod blatem –  które wprawiane są w ruch przez silnik elektryczny.

W trakcie korzystania z pierwszego rodzaju mieszadeł zdarzają się problemy z regulacją obrotów, przez co pole elektromagnetyczne nie jest tak stabilne, jak w przypadku drugiego rodzaju mieszadeł. Mieszadła z trwałymi  magnesami mają większą moc. Z jakimi jeszcze informacjami warto się zapoznać?

Co wpływa na pracę mieszadła magnetycznego?

Na pracę tego urządzenia wpływa wiele czynników, w tym przede wszystkim dokładna kontrola obrotów oraz siła, z jaką generowane jest pole magnetyczne. Skuteczność działania zależy też od dobrania odpowiedniego mieszadła do wielkości szkła laboratoryjnego oraz substancji mieszanej. Za czynnik istotny uznaje się także zastosowanie właściwego dipola – zbyt duży może powodować bardzo gwałtowne mieszanie płynu, powodując jego rozlanie poza ścianki szkła. Natomiast za małe mieszadełko sprawi, że substancje nie wymieszają się w sposób równomierny.

Mieszadła magnetyczne, jakie w swojej ofercie ma m.in. firma IKA POL, stosowane są powszechnie w laboratoriach chemicznych i biologicznych. Znajdują one swoje zastosowanie przy długotrwałym, powtarzalnym mieszaniu płynów. Zaletami tego typu urządzeń są cicha i wydajna praca. Wykorzystanie mieszadeł magnetycznych gwarantuje wiele praktycznych korzyści, ponieważ minimalizuje ryzyko zanieczyszczenia próbki, pozwalając na najdokładniejszą analizę prowadzonych badań.