Prawo jazdy kategorii B jest jednym z najpopularniejszych i najczęściej posiadanych przez kierowców. Umożliwia prowadzenie samochodów osobowych oraz pojazdów dostawczych o masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5t. Jak uzyskać prawo jazdy kat. B? W jaki sposób wygląda kurs w profesjonalnych placówkach typu OSK Mobile? Przeczytaj artykuł i poznaj najważniejsze informacje dotyczące szkolenia na prawo jazdy.

Kto może podejść do kursu na prawo jazdy kat. B?

Pierwszą i najważniejszą kwestią dotyczącą kursu na prawo jazdy kat. B są wytyczne, jakie należy spełnić, aby móc go rozpocząć. Zgodnie z polskim prawem dokument potwierdzający uprawnienia właściciela do prowadzenia pojazdu, czyli potocznie mówiąc prawo jazdy, mogą uzyskać osoby, które ukończyły 18 lat. Jednak samo szkolenie za zgodą rodziców można rozpocząć wcześniej, nie będąc jeszcze pełnoletnim. Jak podkreśla pracownik OSK Mobile w Polkowicach:

Kolejną kluczową kwestią jest posiadanie PKK, a więc profilu kandydata na kierowcę, w postaci unikalnego numeru wydawanego przez wydział komunikacji właściwy dla miejsca zamieszkania kandydata. Założenie PKK jest możliwe nie wcześniej niż 3 miesiące przed 18 urodzinami.

Ponadto kandydat na kierowcę przed przystąpieniem do kursu na prawo jazdy musi przejść podstawowe badania lekarskie i uzyskać potwierdzenie lekarza, że nie występują żadne przeciwskazania do prowadzenia pojazdów.

Kurs na prawo jazdy kat. B – teoria i praktyka

Aby uzyskać prawo jazdy kategorii B, kandydat musi zgłosić się do placówki, takiej jak OSK Mobile, gdzie przejdzie teoretyczny i praktyczny kurs na prawo jazdy. Pierwsza część obejmuj 30h lekcyjnych, podczas których kandydaci poznają najważniejsze zagadnienia teoretyczne związane z szeroko pojętym prowadzeniem pojazdów. Kluczowa jest oczywiście nauka przepisów ruchu drogowego, a także nauka udzielania pierwszej pomocy ofiarom wypadków. Po zakończeniu części teoretycznej szkoła przeprowadza wewnętrzny egzamin teoretyczny.

Następnym etapem kursu na prawo jazdy kat. B jest część praktyczna, która przeprowadzana jest najpierw na placu manewrowym OSK Mobile, a dopiero później na drogach. Cześć praktyczna trwa 30h zegarowych. Aby ułatwić uczestnictwo w zajęciach, OSK Mobile oferuje przyjazd po kursanta w umówione miejsce oraz odwiezienie go po jazdach. Po pozytywnym ukończeniu kursu należy zgłosić się Wojewódzkiego Ośrodku Ruchu Drogowego na egzamin państwowy.

OSK Mobile doskonale wie, że za sukcesem kursantów stoją doświadczeni i cierpliwi szkoleniowcy, którzy potrafią w efektywny sposób przekazywać wiedzę, dlatego ośrodek zatrudnia jedynie profesjonalną i odpowiednio wykwalifikowaną kadrę.