Węże przemysłowe to elementy przeznaczone do transportowania substancji lub produktów w stanie ciekłym, gazowym, ale także niekiedy stałym, wtłaczanych pod ciśnieniem. Wyróżniają się względem instalacji stałej, czyli rurociągu, możliwością prostego montażu i eliminacją drgań. Są wykorzystywane przede wszystkim – jak sama nazwa wskazuje – w przemyśle. Jednak czym się charakteryzują i jak dobrać odpowiedni egzemplarz do naszych potrzeb?

Charakterystyka węży przemysłowych

Jak zostało wspomniane, elementy instalacji określane jako węże przemysłowe służą do transportu substancji i produktów w różnych stanach skupienia. Inaczej określa się je także wężami technicznymi. W związku ze swoim zastosowaniem muszą być wykonane w taki sposób, aby były odporne na trudne warunki pracy. Jednak w zależności od przeznaczenia różnią się swoją budową. Na przykład węże chemoodporne powinny się wyróżniać wysoką wytrzymałością na substancje żrące – kwasy, roztwory soli, rozpuszczalniki i tym podobne. Z drugiej strony węże termoizolacyjne są przeznaczone do takich substancji, które podczas transportu muszą utrzymać temperaturę. Termoizolacja bowiem zapobiega utracie ciepła. 

Węże dopuszczone do kontaktu z żywnością muszą zostać wykonane z tworzywa, które jest obojętne dla smaku przenoszonych substancji. Co więcej, nie może ono wpływać negatywnie na skład pożywienia – w innym wypadku byłoby niebezpieczne dla zdrowia konsumenta. Zarówno te, jak i wcześniej wymienione węże przemysłowe znajdziemy w ofercie dystrybutora elementów hydraulicznych Utech Hydraulic. Warto również wspomnieć, że opisywane elementy są znacznie łatwiejsze w montażu niż rurociągi stałe. Wszystko ze względu na ich elastyczność. Nie tracą przy tym na wytrzymałości - są odporne na szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych i wewnętrznych.

Wybór odpowiedniego węża technicznego

Zastanawiając się nad wyborem węża przemysłowego, przede wszystkim musimy wziąć pod uwagę jego przeznaczenie. Jak zostało wspomniane, jeśli na przykład transportowane składniki spożywcze będą miały kontakt z wewnętrzną ścianką węża chemoodpornego, może to spowodować problemy zdrowotne u konsumenta. Co więcej, ważne są również zakresy ciśnienia i podciśnienia, na jakie narażony zostanie wąż, a także temperatura. Jeżeli w tych kwestiach wytypowaliśmy już swój wybór, musimy dobrać jeszcze odpowiednią długość. Istotne jest również, aby pamiętać o złączach znajdujących się na armaturze. To natomiast w niektórych wypadkach może wymagać konkretnej średnicy, a także grubości węża, które musimy uwzględnić w poszukiwaniach.