Uzdatnianie wody to proces mający na celu poprawienie jej jakości, dzięki czemu będzie ona nadawała się do spożycia albo nie będzie niszczyła maszyn w przypadku używania jej w przemyśle. Wodę uzdatnia się na rozmaite sposoby, a przykładem mogą być procesy chemiczne, fizyczne oraz mechaniczne. Poprzez zmiany w składzie chemicznym wody można poprawić jej jakość. Jakie metody uzdatniania się wykorzystuje i czym się one wyróżniają?
Na czym polega odżelazianie i odmanganianie wody?
Żelazo i mangan to pierwiastki, które mogą naturalnie występować w wodzie, aczkolwiek ich duże ilości powodują zmianę barwy wody. Ponadto wysoka ich zawartość prowadzi do mętnienia wody. Duże ilości żelaza i manganu mają negatywny wpływ na organoleptyczne właściwości wody. To oznacza, że wówczas woda ma brzydki zapach i metaliczny posmak. Ponadto duże ilości wspomnianych wcześniej pierwiastków mogą pozostawiać rdzawe osady na instalacjach wodno-kanalizacyjnych oraz urządzeniach sanitarnych. Aby pozbyć się nadmiernych ilości żelaza i manganu z wody, konieczne jest wykonanie uzdatniania. Metoda odżelaziania i odmanganiania wody polega na przeprowadzeniu w wodzie rozpuszczonych związków manganu oraz żelaza w formy nierozpuszczone. Następnie osadza się je na filtrze.
Czym jest zmiękczanie wody?
Innym sposobem na uzdatnienie wody jest jej zmiękczenie. Proces ten polega na usunięciu z niej wszelkich związków chemicznych oraz substancji, które sprawiają, że staje się ona twarda. Najczęściej zmiękczanie wody ma na celu pozbycie się wapnia i magnezu oraz wszelkich związków, w jakich one występują. Zmiękczanie odbywa się w trakcie wymiany jonowej w kolumnowych zmiękczaczach. Częstotliwość regeneracji jonowymiennej żywicy zależy głównie od twardości wody, aczkolwiek wpływ na to ma także ilość jej użycia.
Twardą wodę możemy rozpoznać np. po biało-szarym nalocie na zmywarkach, pralkach czy bojlerach. Jeżeli zauważymy takie objawy, warto zastanowić się nad zmiękczeniem wody, ponieważ ten proces uzdatniania pozytywnie wpływa na stan urządzeń grzewczych, sanitarnych, pralniczych i kuchennych. Warto też dodać, że miękka woda ma także dobry wpływ na naszą skórę.
Jakie są inne sposoby uzdatniania wody?
Wodę można uzdatniać również na inne sposoby. Dość popularne jest stosowane mechanicznych filtrów. Takie urządzenia montuje się np. przy pralkach, a ich głównym zadaniem jest filtrowanie przepływającej przez nie wody. W ten sposób możemy pozbyć się z wody np. rdzy, piasku, czy też zawiesin. Przedsiębiorstwo wodociągów i kanalizacji z Ełku, które specjalizuje się w uzdatnianiu wody, stosuje także inne metody na poprawienie jej jakości. Do nich należy np. filtracja na węglu aktywnym, usuwanie azotanów, demineralizacja (odwrócona osmoza), dezynfekcja, a także stosowanie lamp UV. Dzięki uzdatnianiu wody możemy pozbyć się z niej szkodliwych pierwiastków i substancji.