Oleje techniczne jak również smary techniczne stosuje się w celu zmniejszenia tarcia pomiędzy elementami mechanicznymi w różnych maszynach i urządzeniach. Olej, tworzy na powierzchni tych elementów powłokę zapewniającą poślizg podczas pracy, dzięki czemu zapobiega wzrostowi temperatury w pracującym elemencie, zmniejsza też jego zużycie. Występują różne rodzaje olejów technicznych, które omówimy w naszym artykule. Zapraszamy do lektury!
Dlaczego warto stosować smary techniczne?
Oleje techniczne i smary techniczne to nie to samo i warto znać różnicę, by stosować właściwy wyrób tam, gdzie najlepiej spełni swoje zadanie. Olej techniczny, który może być olejem mineralnym albo syntetycznym, to baza do wytwarzania smarów, ale może też funkcjonować samodzielnie, bez zagęszczaczy, dodawanych aby uzyskać smary. Olej techniczny, jako substancja płynna, musi być stosowany tam, gdzie nie występuje ryzyko jego wyciekania z węzła tarcia. Dobór odpowiedniego oleju zależy od warunków pracy danego węzła, czyli wilgotności, temperatury, narażenia na kontakt z pyłem, wodą, czynnikami kwaśnymi lub zasadowymi, rozpuszczalnikami, a także na występowanie wibracji.
Rodzaje olejów technicznych
Występuje kilka rodzajów olejów technicznych stosowanych w przemyśle, motoryzacji, a nawet w zastosowaniach domowych. Wśród nich znajdziemy na przykład:
- Olej wazelinowy – jest to olej mineralny, stosowany najczęściej do smarowania i konserwacji łańcuchów rowerowych, przekładni mechanicznych, zamków, zawiasów, sprzętu AGD, jak również sprzętu wędkarskiego i sprzętu do treningu fitness, jak bieżnie, rowery stacjonarne itp. Pozwala na zachowanie wysokiej klasy czystości smarowanych elementów, może być zatem stosowany w przemyśle farmaceutycznym i spożywczym.
- Olej silikonowy – jest olejem syntetycznym, stosowanym do smarowania sprzętów gospodarstwa domowego, oraz do treningów fitness, sprzętu wędkarskiego, zamków i zawiasów, a także wszelkiego rodzaju elementów z tworzyw sztucznych i gumy, jak uszczelki w samochodach, czy oknach. Jest także używany do smarowania maszyn do szycia i urządzeń biurowych, oraz armatury wodno-kanalizacyjnej. Pozostawia na przedmiotach cienką warstwę, która jest odporna na wysokie temperatury, ma też właściwości przeciwprzyczepne.
- Olej uniwersalny – nadaje się do smarowania łańcuchów rowerowych, przerzutek i zębatek, sprzętów AGD, zamków, zawiasów, łożysk, przekładni mechanicznych i tym podobnych.
- Olej półsyntetyczny 2-T – stosowany jest w silnikach dwusuwowych w narzędziach takich jak pilarki spalinowe, łańcuchowe i tarczowe, silniki kos spalinowych i innych narzędzi ogrodniczych.
Właściwy dobór oleju do danej aplikacji jest kluczowy, aby zapewnić dobre działanie maszyn i urządzeń, a także zagwarantować rzadkie wymiany oleju. Środki smarne dostępne u dystrybutora olejów Konvest to środki wytrzymałe na czynniki obciążające, które zapewniają długą żywotność środka smarującego. Mogą być stosowane w najbardziej nowoczesnych maszynach i urządzeniach.