Nowo budowane domy i mieszkania posiadają duże przeszklenia sięgające nierzadko od podłogi do stropu. Szkło to obecnie jeden z podstawowych materiałów budowlanych, który sprawia, że pomieszczenia wydają się większe i bardziej przestronne. Nic zatem dziwnego, że projektanci szukają sposobów, aby wydobyć pełny potencjał przeszkleń i wyeliminować wszystkie zbędne elementy architektoniczne.
Dyskretne systemy grzewcze do domów i mieszkań
Grzejnik kanałowy chowany w podłodze to jeden z najbardziej dyskretnych systemów ogrzewania konwekcyjnego. Jedynym widocznym elementem jest wąska kratka zamontowana w podłodze, pod podłogą (a niekiedy w stropie) znajdują się natomiast wszystkie pozostałe elementy instalacji.
Aby uzyskać największy komfort grzewczy, system ogrzewania kanałowego montowany jest na całej długości przeszkleń. Jego działanie można porównać do kurtyny z ciepłego powierzchnia, która chroni pomieszczenie przed napływem mas zimnego powietrza i powstrzymuje parowanie szyb.
Dlaczego warto zainwestować w grzejniki kanałowe?- Mała bezwładność cieplna grzejników.
- Szybka reakcja na zmianę temperatury.
- Redukcja kosztów ogrzewania (dzięki małej pojemności wodnej układów grzejnych).
- Możliwość podziału na strefy o różnym stopniu grzania.
- Elastyczność montażu (zarówno w posadzce na gruncie, jak i w stropie).
- Szeroka oferta produktowa.
Układ mieszany grzewczy – kiedy się sprawdzi?
W przypadku mieszkań, w których zastosowane różne typy posadzek, najlepszym rozwiązaniem będzie układ mieszany, czyli połączenie ogrzewania podłogowego i grzejników kanałowych.
Podłogówka niesie za sobą pewne ograniczenia – producenci zalecają szczególną ostrożność w przypadku używania ogrzewania podłogowego przy materiałach niż gres, płytki czy terakota. Jeżeli planujesz zbudować drewniany parkiet lub położyć wykładzinę, o wiele lepszym wyborem będzie ogrzewanie podłogowe oferowane przez Basmac. Grzejniki, wmontowane w podłogę, mogą być przykryte kratką maskującą wykonaną z drewna, aluminium lub stali nierdzewnej. To duża wygoda dla inwestorów, którzy nie chcą rezygnować ze swojej koncepcji architektonicznej, a jednocześnie zależy im na zastosowaniu systemu ogrzewania podłogowego.
Jak utrzymać czystość instalacji?
Utrzymanie czystości systemów ogrzewania kanałowego jest prostsza, niż mogłoby się wydawać. Poza sezonem, kiedy grzejniki są wyłączone, wystarczy zastąpić kratkę maskującą specjalną pokrywą i zabezpieczyć przed gromadzeniem się zabrudzeń. W okresie jesienno-zimowym, kiedy grzejniki kanałowe są eksploatowane, należy je regularnie odkurzać i czyścić.