Producenci okien ciągle szukają coraz lepszych i bardziej innowacyjnych rozwiązań, które mają poprawić parametry oraz funkcjonalność oferowanych przez nich produktów. Wynika to przede wszystkim z coraz większych cen za energię. Dlatego chcąc zredukować straty ciepła, klienci szukają okien, które zapewnią doskonałą termoizolacyjność. A taki efekt zapewniają nowoczesne szyby zespolone wypełnione gazem.
Budowa nowoczesnych okien
Szyby stanowią praktycznie 90% całej konstrukcji okna, dlatego to właśnie od ich budowy i parametrów zależą ogólne właściwości okna, w tym najważniejsza, a więc termoizolacyjność. Jeszcze kiedyś okna wykonywane były zaledwie z jednej szyby, jednak takie rozwiązanie już dawno zostało zastąpione. Najpopularniejsze są okna z dwiema lub trzema szybami, które oddzielone są ramką dystansową. Powstałe w ten sposób przestrzenie między szybami nazywane są komorami, a te wypełnione są gazami szlachetnymi. Zanim tak powszechne stało się wykorzystywanie gazów do izolacji szyb, stosowano w tym celu powietrze. Jednak ze względu na to, że powietrze ma wyższy współczynnik przewodzenia ciepła, zapewnia gorszą izolację.
Gaz szlachetny a właściwości okien
Konstrukcja nowoczesnych okien z szybami zespolonymi oraz gazami specjalnymi sprawia, że okna nie tracą na swoich funkcjach doświetlających i estetycznych, a jednocześnie zyskują wiele dodatkowych zalet. Ale aby faktycznie tak było, gaz musi wypełniać szybę minimum w 85%.
To jakie dokładnie parametry zapewni okno, zależy od: rodzaju szyby, ilości komór, odstępów między nimi, a także zastosowanego wypełnienia komór. Największą zaletą przemawiająca za wykorzystywaniem gazów szlachetnych w szybach jest fakt, że mają one znacznie większą gęstość niż powietrze. To natomiast sprawia, że współczynnik przenikania ciepła jest dużo mniejszy niż w przypadku wypełnienia powietrzem.
Warto podkreślić, że dla właściwości gazów szlachetnych ogromne znaczenie ma ich jakość. Dlatego producenci okien zaopatrują się u renomowanych dystrybutorów takich jak zlokalizowana w Chorzowie firma Messer Polska. Najczęściej do wypełnienia okien wykorzystuje się argon i krypton. Takie rozwiązanie poprawia izolacyjność szklanych komór nawet o 30%. Zmniejsza się również parowanie szyb od wewnątrz. Co więcej, taka konstrukcja okna oprócz odpowiedniej izolacji cieplnej zapewnia także lepszą izolację akustyczną. Z kolei najlepsze efekty można uzyskać, łącząc zastosowanie gazów szlachetnych, specjalnych szyb o powłoce niskoemisyjnej oraz odpowiednich uszczelek i wykończeń.