Rodzaj instalacji grzewczej, jaka ma być wykorzystana w naszym domu to kwestia, której należy poświęcić wiele uwagi. Wśród dostępnych nam możliwości wciąż najpopularniejsze jest ogrzewanie węglowe, nie zapewni nam ono jednak szczególnej wygody. Rosnąca świadomość w zakresie ekologii sprawia, że inne rozwiązania są stosowane coraz częściej. Wśród tych znajdzie się ogrzewanie gazowe.

Zalety i wady ogrzewania gazowego

Instalacja grzewcza w domu musi spełniać kilka warunków. Przede wszystkim powinna być bezpieczna, sprawna i wydajna. Dlatego też jej projekt oraz montaż powierzamy specjalistom z branży. Liczne zalety ogrzewania gazowego sprawiają, że to właśnie na to rozwiązanie decydujemy się coraz częściej. Główne powody to komfort użytkowania, działanie instalacji jest bowiem niemal bezobsługowe, a automatyka centralnego ogrzewania dodatkowo ułatwia sterowanie temperaturą. Nie bez znaczenia jest też wysoka sprawność i oszczędność urządzeń grzewczych, które służyć mogą nie tylko do ogrzewania pomieszczeń, ale również przygotowania ciepłej wody użytkowej. Warto dodać też, że gaz do celów grzewczych może zasilać również kuchenkę gazową. Inne atuty tej techniki grzewczej to oszczędność miejsca w domu i czystość – zarówno wokół urządzeń podczas spalania gazu, jak i w kontekście emisji szkodliwych substancji do atmosfery.

Musimy jednak pamiętać, że choć ma wiele zalet, ogrzewanie gazowe nie jest rozwiązaniem idealnym. Inwestycja ta jest przede wszystkim kosztowna – wykonanie kotłowni oraz przyłącza to wydatek rzędu kilkunastu tysięcy złotych. Dodać należy jednak, że koszty eksploatacyjne instalacji sytuują ją pośrodku stawki, za paliwami stałymi czy pompą ciepła, ale przed ogrzewaniem energią elektryczną i olejem opałowym. Problematyczna może być też dostępność gazu, nie wszędzie bowiem poprowadzona jest sieć gazowa, a nie zawsze przyłączenie pojedynczego domu jest możliwe. A jeśli, jest to możliwe, formalności z tym związane są dość uciążliwe. Alternatywnym rozwiązaniem jest korzystanie z własnego zbiornika na gaz umieszczonego na naszej działce.

Instalacja gazowa z własnym zbiornikiem

Decydując się na korzystanie z instalacji gazowej, mamy do wyboru dwa rozwiązania: przyłączenie do sieci lub zastosowanie własnego zbiornika. Pierwsze nie zawsze jest możliwe, wymaga bowiem objęcia działki zasięgiem sieci gazowej. Drugie natomiast wiąże się z zachowaniem odpowiednich, określonych w prawie odległości między zbiornikiem a budynkami. Pamiętać przy tym musimy o regularnym zaopatrywaniu zbiornika w propan. Standardowa pojemność butli z gazem, czyli 11 kg nie będzie przy tym wystarczająca do ciągłej pracy kotła gazowego. Popularność instalacji grzewczej sprawia jednak, że dystrybucja gazów płynnych prowadzona jest na dużą skalę i nie ma problemów z dostępnością. Rozlewnie gazu płynnego, takie jak firma Argaz, oferują też sprzedaż – detaliczną czy hurtową – wraz z transportem gazu do klienta.

Należy jednak zwrócić uwagę na to, że inny gaz do celów grzewczych stosowany jest w instalacji z przyłączem do sieci, a inny w instalacji korzystającej z własnego zbiornika. Gaz ziemny i płynny wymagają zatem innych rozwiązań technicznych; między innymi w zakresie średnicy dysz. Różne będą też wymagania wobec tych instalacji. Przydomowa instalacja gazowa może być zasilana wyłącznie propanem, a sam zbiornik podlega odbiorowi przez UDT, okresowym przeglądom, próbom ciśnieniowym oraz wymianie zaworu bezpieczeństwa co pięć lat.