Przedsiębiorstwo Koli Sp. z o.o. działa na rynku od 1991 roku. Dba o bezpieczeństwo eksploatacji przemysłowych konstrukcji metalowych poprzez wykonywanie zaawansowanych badań nieniszczących. Firma może pochwalić się dużym doświadczeniem w branży i nowoczesnym wyposażeniem. To jej pracownicy potwierdzili wysoką jakość między innymi elementów konstrukcji stalowej mostu łączącego Kopenhagę z Malme. Badania nieniszczące to grupa metod badań powierzchniowych i objętościowych, które dostarczają informacji o właściwościach badanego elementu bez naruszania jego struktury. Badania nieniszczące (NDT) stosuje się na etapie projektowania, produkcji i eksploatacji np. konstrukcji stalowych. Zadaniem NDT jest wykrycie i analiza wad o charakterze nieciągłości materiału, co może mieć wpływ na funkcjonalność i bezpieczeństwo użytkowania badanego detalu lub konstrukcji. Jakie badania nieniszczące znajdziemy w ofercie firmy Koli?
Badania wizualne (VT)
Badania wizualne są podstawowym wariantem badań nieniszczących. Przeprowadzane są okiem nieuzbrojonym lub przy pomocy specjalistycznych sprzętów takich jak lupy, lusterka, endoskopy, wideoendoskopy czy kamery.
Badania penetracyjne (PT)
Należą do powierzchniowych, zewnętrznych metod badań nieniszczących. Stosuje się je w celu wykrycia otwartych nieciągłości wychodzących na powierzchnię. Do przeprowadzenia badań penetracyjnych potrzeba specjalnych preparatów chemicznych: penetranta, wywoływacza i zmywacza. Przed przystąpieniem do badania należy dokładnie oczyścić powierzchnię, która będzie poddawana ocenie. Badania penetracyjne najczęściej wykonuje się na materiałach niemagnetycznych, takich jak stale austenityczne, stopy aluminium, magnezu, miedzi, niklu, tytanu i niektóre kompozyty. W określonych przypadkach firma Koli może przeprowadzić badania penetracyjne w technice barwnej bądź fluorescencyjnej z użyciem promieniowania UV-A.
Badania magnetyczno-proszkowe (MT)
Klasyfikuje się je jako badania elektromagnetyczne. Badania magnetyczno-proszkowe służą do wykrywania wad powierzchniowych i podpowierzchniowych w materiałach ferromagnetycznych. Specjaliści wyróżniają dwie standardowe techniki badań MT – barwną i fluorescencyjną z możliwością wykorzystania światła białego lub promieniowania UV-A.
Badania ACFM
Umożliwiają wykrycie i określenie rozmiaru pęknięć powierzchniowych w metalach. Metoda ACFM polega na wzbudzeniu prądów wirowych w badanym materiale i monitorowaniu zmian w wielkości ich natężenia. Mankamenty w badanym elemencie będą miały wpływ na pojawienie się owych zmian. Największym atutem badań ACFM jest możliwość skanowania materiału przez powłoki (warstwy lakieru, farby), co nie tylko oszczędza czas, ale też obniża koszty ewentualnego remontu badanej konstrukcji stalowej.
Badania ultradźwiękowe (UT)
Jest to metoda badań objętościowych wykorzystująca zjawisko rozchodzenia się drgań o częstotliwościach ultradźwiękowych w różnych materiałach. Do przeprowadzenia badań ultradźwiękowych niezbędny jest defektoskop i głowice. Można je wykonać na każdym etapie produkcji i eksploatacji konstrukcji. Również tych pomalowanych i zabezpieczonych przed korozją. Koli specjalizuje się w badaniach ultradźwiękowych, w tym zaawansowaną techniką Phased Array z zastosowaniem dedykowanych skanerów.