Nowoczesne narzędzia wymagają kompleksowej i bardzo dokładnej kontroli. W celu spełnienia tych wymagań niezbędny jest przyrząd, który oprócz wysokiej dokładności, oferuje prostą obsługę oraz duże możliwości pomiaru. Lider na rynku przyrządów do pomiaru, ustawiania i kontroli narzędzi skrawających – firma ZOLLER – przedstawia najnowsze swoje rozwiązania w tym kierunku.

            Spośród wielu dostępnych i proponowanych przez nas urządzeń kontrolno-pomiarowych przewidzianych do kontroli narzędzi skrawających, trzy pozwalają na kompletną i w pełni automatyczny pomiar całego narzędzia. Maszyny tego typu muszą posiadać co najmniej 5 osi, a więc tyle samo co maszyna do produkcji/ostrzenia narzędzi oraz układ dwóch kamer do pomiaru czołowej, obwodowej oraz geometrii w przestrzeni wiórowej.

            Wszystkie oferowane przez ZOLLER maszyny występują w dwóch odmianach: wersja standard oraz wersja mikro do pomiaru geometrii mikronarzędzi. Maszyna pomiarowa w wersji standardowej wyposażony jest w układ optyczny dwóch kamer: kamerę główną o powiększeniu 50x do pomiaru w świetle przechodzącym i w świetle odbitym, oraz kamerę uchylną o powiększeniu 200x do pomiaru geometrii wyłącznie w świetle odbitym, z obiektywem z możliwością ogniskowania w trybie 3D. W przypadku wersji mikro, maszyna wyposażona jest w kamerę z obiektywem o powiększeniu 500x, za pomocą której można mierzyć geometrię narzędzia o średnicy od 0,1 mm. 

            Przy tak dużych powiększeniach istotnym elementem jest jakość oświetlenia narzędzia w celu dokładnego uchwycenia detali ostrza. Dlatego też kamera i układ optyczny współpracują z 8-segmentowym automatycznie dostrajającym się źródłem światła LED, które zostało opracowane w celu pomiarów szlifowanych lub erodowanych narzędzi materiału PKD, HM i HSS. Specjalny filtr barwy światła i automatyczna kalibracja światła przechodzącego i odbitego sprawiają, że podczas skaningu profilu narzędzia lub pomiaru geometrii, nie ma różnicy zarówno dla narzędzi powlekanych TiN, jak i narzędzi wypolerowanych, mających różne współczynniki refleksji.

            Oprogramowanie współpracujące z optyką podzielono na moduły dotyczące geometrii wiertła na obwodzie i od czoła, podobnie jeśli chodzi o geometrię frezu. Takie rozwiązanie sprawia, że programowanie i wybór opcji pomiarowych jest bardzo przejrzysty i intuicyjny i mimo ogromnych możliwości nawet początkujący operator bardzo szybko oswaja się z obsługą
i samodzielnie pisze programy na pomiar narzędzi. Dodatkową zaletą systemu jest skaning przestrzeni wiórowej narzędzia,  możliwość wyznaczenia w dowolnym miejscu wartości kąta natarcia dla ostrza narzędzia skrawającego oraz graficzna analiza przebiegu kątów na ostrzu skrawającym.

            Ponadto wszystkie maszyny mają możliwość współpracy ze szlifierkami oraz przesyłania danych korekcyjnych w układzie sprzężenia zwrotnego do maszyn firm takich firm, jak: Michael Deckel, Saacke, Anca, Schneeberger, Rollomatic, i inne.

            Wymienione cechy pozwalają nie tylko na pomiar, wydruk i zarchiwizowanie protokołu pomiarowego, ale również na pozwalają na optymalizację i skrócenie procesu produkcji/ ostrzenia narzędzia.