Cynkowanie galwaniczne wykorzystuje się przede wszystkim do ochrony materiałów metalowych przed korodowaniem. Nałożenie cienkiej powłoki musi być wykonane bardzo dokładnie, co gwarantuje galwanizernia Emeres-Produkt. Jest to doskonale wyposażone przedsiębiorstwo, w którym wspomniana usługa realizowana jest zarówno metodą bębnową, jak i zawieszkową. Kiedy warto postawić na takie rozwiązanie?

Jak przygotowuje się elementy do cynkowania galwanicznego?

Przed nałożeniem powłoki cynkowej na powierzchnię danego detalu niezbędne jest jej właściwe przystosowanie do tego procesu. Głównym celem w tym wypadku jest takie oczyszczenie materiału, by galwanizowanie zapewniało stworzenie mocno przylegających i mających równą, pożądaną grubość warstw ochronnych. Firma Emeres-Produkt jest w stanie wykonać szereg prac w tym zakresie. Konkretną metodę dopasowuje się przede wszystkim pod kątem właściwości fizycznych elementu. Prawidłowy i kompletny proces nakładania powłok cynkowych, zaczyna się już na etapie odczyszczania detali, np. odtlenkowania. Kolejny etap to nałożenie cienkiej warstwy cynkowej, która może zostać wzmocniona poprzez chromianowanie czy też pasywację z uszczelnieniem. Emeres Produkt oferuje szeroki zakres usług odczyszczania powierzchni dla różnych typów materiału, np. w przypadku stali głęboko tłoczonej detale są poddawane specjalistycznemu myciu. Kolejnym procesem realizowanym przez Emeres-Produkt w kontekście przygotowania powierzchni do cynkowania galwanicznego jest odtłuszczanie. Występuje ono w trzech głównych wariantach: wstępnym, chemicznym lub elektrochemicznym. Dopasowane do konkretnego materiału i ilości zanieczyszczeń oraz ich charakterystyki, pozwala na skuteczne usunięcie tłuszczów, olejów lub substancji tłuszczopodobnych z elementów, na które ma zostać nałożona powłoka cynkowa.

Cynkowanie galwaniczne – jak powinno być wykonane?

Pierwszym etapem w przypadku zabezpieczania powierzchni za pomocą ochronnej warstwy cynkowej jest zatem dokładne oczyszczenie detalu. Po wykonaniu tego procesu przeprowadza się cynkowanie w kąpieli alkalicznej. Polega ona na umieszczeniu detalu w roztworze wodnym np. wodorotlenku potasowego bądź sodowego, w którym znajdują się też jony cynku. Jak podkreślają specjaliści z Emeres-Produkt:

jest to rozwiązanie zapewniające przygotowanie trwałej i mającej odpowiednie parametry mechaniczne powłoki zapobiegającej m.in. korodowaniu.

Nawet przy skomplikowanych kształtach detali warstwa ochronna jest nakładana bardzo dokładnie. Krawędzie poszczególnych elementów pozbawione są tzw. narostów, a grubość powierzchni jest zgodna z oczekiwaniami i założeniami przedstawionymi przez klienta. Wykonane w galwanizerni Emeres-Produkt powłoki cynkowe to zatem trwały sposób na pozbycie się problemu z korozją na przedmiotach z rozmaitych metali – zdecydowanie warto postawić na tę metodę zabezpieczania detali.