Pellet drzewny to ekologiczne paliwo produkowane ze sprasowanych trocin charakteryzujących się bardzo niską wilgotnością. Staranna selekcja odpadów drzewnych sprawia, że do produkcji granulatu wykorzystywane są wyłącznie odpady pozbawione substancji toksycznych, metali ciężkich i szkodliwych związków chemicznych. Dzięki temu piece, w których spalany jest pellet, odznaczają się wysoką wydajnością, a paliwo jest uznawane za jedno z najtańszych i najbardziej ekologicznych materiałów opałowych dostępnych na rynku.
Pellet drzewny – same korzyści
Czystość
Pellet drzewny znajduje zastosowanie we wszystkich obiektach, które nie posiadają przyłącza do gazu ziemnego. W porównaniu do węgla jest o wiele czystszym materiałem opałowym – usunięcie pyłu drzewnego jest o wiele prostsze niż pozbycie się pyłu węglowego. W procesie spalania pellet wytwarza niewielką ilość popiołu, który może być wykorzystany do użyźnienia gleby.
Wygoda
Producenci zazwyczaj pakują pellet w poręczne 10- lub 20-kilogramowe worki, które ułatwiają transport, składowanie i dozowanie opału. Obsługa pieca nie wymaga dużego zaangażowania ze strony właściciela. W zależności od typu i pojemności zasobnika piec może pracować bezobsługowo nawet przez kilka tygodni. Nowsze piece z podajnikami posiadają funkcję sterowania zdalnego, dzięki czemu użytkownik może obsługiwać je na odległość za pomocą aplikacji mobilnej.
Ekologia
Spalany pellet generuje niewielką ilość popiołu – całkowicie naturalnego materiału, który jest w pełni bezpieczny dla użytkowników. Dobrej jakości pellet, oferowany przez Bio-Agro Sp.j. Produkt Urbańska Kwiasowska, nie zawiera sztucznych dodatków sklejających, a granulat powstaje poprzez działanie naturalnych substancji o właściwościach klejących występujących w materiale początkowym.
Jak poznać wysokiej jakości pellet drzewny?
Najbardziej miarodajnym sposobem oceny jakości pelletu jest jego zapach. Opał produkowany z suszonych trocin powinien emitować przyjemny zapach drewna w czasie spalania. Jeżeli użytkownik wyczuwa chemiczną woń, materiał został prawdopodobnie zanieczyszczony w czasie produkcji lub wytworzony z niewłaściwego materiału. Kupując paliwo niskiej jakości można doprowadzić do poważnych uszkodzeń i awarii pieca, dlatego tak ważna jest inwestycja w wysokiej jakości materiały opałowe. Sygnałem alarmowym jest także zbyt ciemny kolor opału, który świadczy o wydłużonym procesie suszenia – wyjątek stanowi pellet dębowy, który ma naturalnie ciemny kolor.