Studnia głębinowa pozwala na wydobywanie wody podziemnej, która ma zazwyczaj wysoką jakość. Przed budową studni, trzeba przeprowadzić badania, które stwierdzą, czy w danym miejscu wiercenie studni zakończy się sukcesem. Wiercenie studni powyżej 30 metrów głębokości wiąże się z koniecznością uzyskania pozwolenia. Sprawdź, co jeszcze trzeba wiedzieć i czemu warto wybrać firmę Aw-Serwis.

Czym jest studnia głębinowa i jakie posiada zalety?

Studnia głębinowa jest niczym innym, jak pionowym szybem lub stalowym przewodem rurowym, który łączy warstwy wodonośne z powierzchnią gruntu. Umożliwia pobieranie wody podziemne za pomocą zestawów hydroforowych, który składa się z: pompy, zbiornika ciśnieniowego oraz sterownika. Budowa studni głębionej jest najlepszym sposobem na pobieranie wód gruntowych, które znajdują się poniżej 15 - 20 m. Wda znajdująca się na tej głębokości ma wysoką jakość, jest bez rdzy kamienia i chloru, więc nadaje się do picia, a także nawadniania gruntów. Brak styczności ze środowiskiem zewnętrznym powoduje niskie prawdopodobieństwo skażenia.

Jednakże, dla bezpieczeństwa, woda głębinowa powinna być przefiltrowana, przez filtr umieszczony przed przyłączem do domowej instalacji wodociągowej, doprowadzającej wodę do budynku mieszkalnego. Dużą zaletą korzystania z takich zasobów wodnych jest uniezależnienie od sieci wodociągowej, a także niemal całkowite wyeliminowanie opłat za wodę. Studnia głębinowa powstaje poprzez wykonanie otworu wiertniczego, do którego stworzenia potrzebny jest specjalistyczny sprzęt, które posiada doświadczona firma firmę Aw-Serwis Wojciech Anikiej.

Na co zwrócić uwagę podczas budowania studni głębinowej?

Studnie głębinowe płytko wiercone nie wymagają specjalnych pozwoleń, należy tylko pamiętać o zgłoszeniu budowy w starostwie. Konieczność posiadania pozwolenia na budowę zaczyna obowiązywać, przy studniach powyżej 30 m lub pobór wody będzie przekraczał 5 m3 na dobę np. podczas nawadniania wymagających upraw za pomocą deszczowni. Wniosek i dokumentację hydrogeologiczną trzeba złożyć do starosty lub prezydenta i wtedy można uzyskać pozwolenie na pobór wód i budowę odpowiednich urządzeń wodnych. Zanim jednak podejmiemy decyzję o budowę studni głębionej na działce, warto sprawdzić teren, co pozwoli określić czy będzie to wydajne źródło wody. Można tego dokonać poprzez wykonanie próbnych nawiertów, wykorzystanie metody potencjałowej, sondowania elektrooporowego lub sprawdzenie map geologicznych. Warto pamiętać, że im płyciej będą umieszczone złoża wody, tym tańsze będzie wywiercenie studni.

Oprócz tego, niezmiernie ważne jest przestrzeganie przepisów prawa budowlanego, które dokładnie określają miejsce, w którym można ją wywiercić. Trzeba zachować odległość minimum:

  • 5 m od granicy działki i studni wspólnej na granicy działek,
  • 7,5 m od rowu przydrożnego,
  • 15 m od szamb, kompostowników, budynków inwentarskich i zbiorników na gnojownicę,
  • 30 m od drenażu rozsączającego uprzednio oczyszczone ścieki do gruntu.

Trzeba również pamiętać, że będąc posiadaczem studni głębionej, trzeba regularnie poddawać ją czyszczeniu, podczas którego usuwa się z dna i cembrowni zalegające nieczystości, jak muł czy piasek, a także stosuje się specjalne środki dezynfekujące i wsypuje się czysty żwir na dno. Wykonanie studni głębionej trzeba zlecić tylko profesjonalnej firmie jak Aw-Serwis Wojciech Anikiej z miejscowości Kamiennik Wielki w województwie warmińsko-mazurskim, która posiada specjalistyczny sprzęt i umiejętności, dzięki czemu studnia będzie służyła przez długi czas, a korzyści z jej posiadania będą bardzo duże.