Infrastruktura kanalizacji kablowych na osiedlach mieszkaniowych, w centrach biznesowych, na obszarach przemysłowych, a także przy ciągach komunikacyjnych, jest niebywale ważna. To od niej zależy w dużej mierze jakość tworzonych łączy, w tym ich wytrzymałość na różne ekstremalne warunki. Nic zatem dziwnego, że inwestorzy poszukują dzisiaj rozwiązań najsolidniejszych. Gwarantuje je producent WORTEX-BIS, który tworzy nie tylko wysokiej klasy, ale także i tanie rury osłonowe z tworzyw sztucznych. Poznaj ich rodzaje, parametry techniczne oraz zastosowanie.
Czym są rury telekomunikacyjne?
Rury telekomunikacyjne to elementy kanalizacji kablowej telekomunikacyjnej, które posiadają kielichy i złączki, a które produkuje się z tworzyw sztucznych, głównie z polietylenu i polipropylenu. Mogą one być karbowane, gładkie, a także tworzone w wersji przepustowej, czy w gatunku dwu lub jednowarstwowym. Dodatkowo najlepsi producenci na rynku tworzą rury osłonowe do kabli w warunkach terenowych, czym może poszczycić się firma WORTEX-BIS. Jak tłumaczą jej eksperci, rury elektroinstalacyjne są dzisiaj niebywale potrzebne, ponieważ bez nich nie można stworzyć sieci telekomunikacyjnych z kablami miedzianymi, światłowodowymi czy koncentrycznymi. Rury osłonowe mają zadanie ochrony ich przed pożarem, zgnieceniem, przemarznięciem i przegrzaniem. Chronią one też przewody przed atakami insektów oraz gryzoni. Dlaczego warto wybrać je z oferty firmy WORTEX-BIS? Doradca sprzedażowy tegoż producenta zachwala:
Nasz zakład wyposażony jest w nowoczesny sprzęt produkcyjny, a wykorzystywanymi tworzywami sztucznymi są tylko materiały certyfikowane i pochodzące od najlepszych europejskich dostawców. Wyroby przez nas produkowane spełniają restrykcyjne normy PN-EN, ISO i DIN, a każdy klient liczyć może na elastyczną obsługę, terminowość i atrakcyjne warunki finansowe.
4 gatunki rur telekomunikacyjnych marki WORTEX-BIS
Producent WORTEX-BIS produkuje cztery rodzaje rur telekomunikacyjnych, które pozwalają na budowę solidnej, funkcjonalnej, wytrzymałej oraz taniej w eksploatacji kanalizacji kablowej. Do wysokiej klasy prefabrykatów zalicza się zatem:
1) Rury polietylenowe RHDPE – przeznaczone są one przede wszystkim do budowy rurociągów kablowych dla kabli komunikacyjnych, przewodów telewizji kablowej oraz dla przewodów internetowych. Często wykorzystywane są przy tworzeniu kanalizacji kablowej wtórnej, a produkowane są w wersji czarnej. Mogą one być też na specjalne zamówienie wykonane w innych barwach oraz ze specjalnymi znakowaniami w postaci pasków. Jeśli chodzi zaś o rury RHDPE stosowanych do światłowodów, trzeba wiedzieć, że wyposażone są one w wewnętrzną warstwę poślizgową i mają konstrukcję rowkowaną. Parametry techniczne:
- długość odcinków wynosi od 250 do 500 mb,
- średnice zewnętrzne x grubość ścianki to 32 x 2,0; 32 x 2,9; 40 x 3,7 oraz 50 x 4,4 mm.
2) Rury polietylenowe przepustowe RHDPEp – wykorzystywane są one głównie przy tworzeniu skrzyżowań linii telekomunikacyjnych z innym uzbrojeniem terenu, a także przy projektowaniu przejść przez cieki wodne. Możliwe jest to dzięki grubościennej konstrukcji oraz zgrzewaniu metodą doczołową – rury łączone są za pomocą złączek dwukielichowych. Parametry techniczne:
- długość odcinków po 6 lub 12 mb, a także kręgi po 50 mb,
- średnice zewnętrzne x grubość ścianki to m.in. 110 x 3,7; 125 x 7,1; 140 x 8,0; 80 x 11,4 mm.
3) Rury polietylenowe karbowane – nie różnią się one znacznie konstrukcją i zastosowaniem od rur RHDPEp, a produkowane są głównie w kolorze czarnym, niebieskim, pomarańczowym i czerwonym. Łączone są one za pomocą złączek dwukielichowych z gumowymi uszczelkami. Parametry techniczne:
- długość odcinków po 6 lub 12 mb, a także kręgi po 25 lub 50 mb,
- średnice zewnętrzne to m.in. 50 x 43; 75 x 61; 110 x 95; 160 x 135 mm.
4) Rury polietylenowe i polipropylenowe RPE/RPP – stosuje się je do budowy kanalizacji kablowej pierwotnej, a łączy się je złączami dwukielichowymi z gumowymi uszczelkami. Parametry techniczne:
- długość odcinków 6 lub 12 mb,
- średnice zewnętrzne x grubość ścianki to 110 x 3,7; 110 x 6,3 mm.