Z pilników ślusarskich korzystają nie tylko profesjonaliści. Tego typu narzędzia znajdują się w każdym dobrze wyposażonym warsztacie domowym. Umożliwiają wykonywanie obróbki zgrubnej, czyli usuwania cienkiej, wierzchniej warstwy metalu lub drewna. Służą także do precyzyjnego wykańczania różnych powierzchni. Z uwagi na różnorakie zastosowania przedstawiamy poniżej podział narzędzi produkowanych przez firmę Befana, działającej na rynku 170 lat.

Budowa pilnika ślusarskiego

Ślusarz zajmuje się obróbką metali na zimno, naprawą różnych urządzeń i mechanizmów. Montuje zamki i dorabia do nich klucze. Podstawowe narzędzie, z jakiego korzysta to pilnik produkowany z hartowanej stali narzędziowej węglowej lub stopowej. Jego głównym elementem jest część robocza, pokryta nacięciami, zwana brzeszczotem. Narzędzie jest wyposażone także w uchwyt z zamontowaną nań rękojeścią wykonaną z drewna lub tworzywa sztucznego. W zależności od rodzaju pilnik ma długość od 100 do 400 mm, choć najczęściej używane są narzędzia nie przekraczające wymiaru 150-250 mm. Część robocza typowego narzędzia Befany jest płaska lub kształtowa. Jednakże to tylko ogólny podział. Jakie wersje pilników znajdują się w ofercie bydgoskiego producenta?

Rodzaje i zastosowanie pilników ślusarskich

Asortyment narzędzi ślusarskich obejmuje zarówno pilniki do metalu, jak i tarniki do pracy z drewnem. Obie grupy przyrządów różnią się kształtem brzeszczotu. Profesjonaliści oraz amatorzy mogą zatem korzystać z wersji:

  • prostokątnych, kwadratowych, trójkątnych,

  • owalnych, okrągłych, półokrągłych,

  • soczewkowych, mieczowych, nożowych,

  • płasko-okrągłych.

    Rozmiar i kształt narzędzia jeszcze nie wyczerpują kryteriów podziału. Dodatkowo, pilniki z bydgoskiej fabryki różnią się ilością nacięć na 1 cm długości części roboczej. Klienci więc mogą korzystać z wielu różnych typów narzędzi - od 8 do 40 nacięć. Im więcej zębów znajduje się na brzeszczocie, tym obrabiana powierzchnia będzie bardziej gładka. Kryterium takie będzie zatem przydatne ze względu na rodzaj wykonywanej pracy.

    Ręczna obróbka skrawaniem często wymaga dużej precyzji. Dlatego wśród opisywanych narzędzi istnieje pewna podgrupa. To pilniki kluczykowe, wyróżnia je większa smukłość oraz mniejsza grubość i długość. Natomiast o zastosowaniach opowiada pracownik Bydgoskiej Fabryki Narzędzi Befana:

    Część pilników służy do zgrubnej obróbki materiałów, czyli zdzierania ich warstw aż do uzyskania wybranego kształtu. Inne są wykorzystywane do precyzyjnych prac ślusarskich. Na przykład wygładzania powierzchni.

    Jak wiadomo, istnieją rodzaje pilników do drewna i metali. W tej drugiej grupie znalazły się narzędzia do skrawania żeliwa, stali, mosiądzu, aluminium i miedzi. W ofercie doświadczonego producenta znalazły się też wersje do obróbki tworzyw sztucznych.