Tarcica to drewno, które powstaje wskutek wzdłużnego rozpiłowania drzewa. Jest to materiał higroskopijny, co oznacza, że w zależności od panujących warunków może pochłaniać lub uwalniać wodę. Świeży surowiec tartaczny ma wilgotność w granicach 20-100% i jest to zbyt dużo, aby można go było użyć do celów użytkowych. Deski trzeba poddać procesowi suszenia i konserwacji, dlatego tak ważne jest ich właściwe przechowywanie.
Jak należy przechowywać tarcicę na zewnątrz?
Jeśli chcemy otrzymać drewno wysokiej jakości, to należy je najpierw osuszyć. Jedną z metod jest odpowiednie przechowywanie na wolnym powietrzu. Na początku trzeba dokładnie oczyścić teren pod składowanie, aby od spodu była zapewniona cyrkulacja powietrza. Materiał układa się w specjalny stos, czyli tzw. sztapel. Konstrukcja opiera się na betonowych słupkach, które w zależności od wilgotności gruntu mają wysokość od 0,5 m do 0,75 m. Kolejną warstwę stanowią podkłady (legary), na których umieszcza się suszoną tarcicę. Świeże deski układa się równo w pionie na podkładkach, które oddzielają poszczególne ich warstwy, dając możliwości swobodnego przepływu powietrza. W tym samym celu stosuje się odstępy boczne między poszczególnymi stosami. Aby konstrukcja była stabilna co 1,3-2,1 m stosuje się kolejne legary, na które znów układa się tarcicę zgodnie z wcześniejszymi regułami. Sztapel zabezpiecza się dachem, który chroni deski przed opadami atmosferycznymi oraz promieniami słonecznymi. Powinien on być większy od wymiarów całego stosu o mniej więcej 1 m,
Jak przechowywać tarcicę w magazynach zamkniętych
Wszyscy sprzedawcy drewna, w tym i firma Drewpol Leszek Biernat tarcicę suchą i powietrznosuchą (8-15% wody) przechowują w magazynach zamkniętych. Konstrukcja takiego miejsca powinna być lekka i parterowa. Pomieszczenie ponadto musi mieć odpowiednią wentylację, przewiewność i dostęp do naturalnego światła. W takich warunkach następuje proces dosuszania, konserwacji i stabilizacji drewna. W magazynie suchym należy zadbać o odpowiednie rozmieszczenie surowca. Układa się go na legarach w stosy krzyżowe, bez odstępów pomiędzy poszczególnymi deskami jednej warstwy. Taka struktura gwarantuje stykanie się tarcicy z powietrzem. W przypadku suchych desek nie ma już potrzeby stosowania przekładek. Każdy sztapel oznakowany jest tabliczką z informacją zawierającą takie dane jak: gatunek drewna, grubość deski, ilość w metrach sześciennych oraz wilgotność początkowa.