Wózki widłowe to powszechnie używane w przemyśle maszyny, które mogą znacznie ułatwić, a przede wszystkim usprawnić pracę w niejednym przedsiębiorstwie. Na pytania, jak zdobyć na nie uprawnienia i w jakich branżach będą najbardziej przydatne, odpowiemy w dalszej części artykułu z pomocą eksperta w dziedzinie z firmy Ed Mar.

Jak zdobyć uprawnienia na wózek widłowy?

Chcąc rozprawiać o użyteczności wózków, warto zacząć od zdobycia uprawnienia do kierowania nimi, ponieważ nie można używać ich bez zdania odpowiedniego kursu. By móc do niego przystąpić należy ukończyć 18 lat i mieć wykształcenie co najmniej podstawowe. Dodatkowo trzeba udać się na badania do lekarza medycyny pracy i uzyskać zaświadczenie o braku przeciwwskazań do wykonywania zawodu, jakim jest operator wózka widłowego.

Następnie należy odbyć dedykowany kurs, na którym uczy się na temat budowy i działania samego urządzenia, zasad BHP oraz odbywa się część praktyczna, która ma na celu nauczyć kursantów jazdy oraz obsługi wózka. Po ukończeniu takiego szkolenia czeka podejście do egzaminu teoretycznego i praktycznego przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego.

Koszt zdobycia takich uprawnień waha się w przedziale od 300 do około 1000 złotych w zależności od tego, jakie uprawnienia chcemy uzyskać.

Gdzie wózek widłowy przyda się najbardziej?

Wózek widłowy wykorzystuje się do transportu towarów. Znajduje on zastosowanie zarówno na placach zewnętrznych, jak i halach magazynowych, produkcyjnych, czy też sklepowych.

Najbardziej przyda się w sytuacji kiedy do pracy przedsiębiorstwa potrzebne jest transportowanie dużej ilości materiałów lub produktów, szczególnie jeśli w grę wchodzą cięższe gabaryty. Nieocenioną pomocą tego rodzaju sprzęt okazuje się także, gdy mamy do czynienia z magazynami gdzie produkty układane są na półkach znajdujących się wysoko.

Dzięki wykorzystaniu wózka widłowego oszczędza się ogrom pracy, siły, a przede wszystkim czasu, co owocuje dużo bardziej produktywnym działaniem całej firmy. Wspomina pracownik firmy Ed Mar.

Oczywistymi firmami, które przychodzą na myśl w zakresie wykorzystania wózków widłowych, są te zajmujące się wspomnianym już magazynowaniem oraz transportem i logistyka. Bez wsparcia wózków podnośnikowych, czy też czołowych praca takich przedsiębiorstw byłaby bardzo utrudniona. W firmach branży transportowej wózki służą do załadowywania i wyładowywania towarów na samochody ciężarowe.

Markety wielkopowierzchniowe nie mogą obyć się bez wsparcia wózków. Z ich pomocą transportowane są towary z magazynu prosto pod półki sklepowe, na których mają stanąć. W przypadku sklepów budowlanych doskonale sprawdzają się wózki z podnośnikami, które ułatwiają ustawianie ciężkich towarów na wysokościach. Z kolei w przypadku dużych sklepów spożywczych dobrym wyborem są akumulatorowe unoszące wózki widłowe z dyszlem. Z ich pomocą można przewozić towar, jednocześnie nie zakłócając wizyty klientów, dzięki temu, że pracują cicho i nie emitują spalin.

Maszyny te sprawdzą się także doskonale w budownictwie, czy też na lotniskach oraz dużych halach produkcyjnych. W przypadku branży sadowniczej, gdzie najwięcej pracy często jest jedynie w sezonie, najlepszą opcją będzie wynajem wózków widłowych. Usługa ta jest dostępna w firmie Ed Mar i pozwoli usprawnić pracę z paletami owoców, czy też warzyw, jednocześnie bez inwestycji dużych pieniędzy w zakup sprzętu.