Lakierowanie proszkowe, inaczej nazywane malowaniem na sucho, zdobywa coraz szerszą grupę zwolenników. To proces wykorzystywany przez wiele branż do zwiększenia atrakcyjności, zmiany koloru oraz zabezpieczenia metalowych i stalowych elementów. Wymaga jednak odpowiedniego przygotowania i sprzętu. Od czego zacząć wyposażenie malarni proszkowej? Co jest niezbędne?
Kabiny i komory do profesjonalnego użytku
Do prawidłowego lakierowania potrzebna jest przede wszystkim odpowiednia farba w proszku, która jest nakładana na powierzchnię metalu z wykorzystaniem technik elektryzacji oraz natrysku. Jednak, aby było to bezpieczne dla środowiska, osoby zajmującej się malowaniem i wszystkich znajdujących się wkoło, należy wszystkie etapy prac wykonywać w odpowiednich komorach. Najlepiej zaopatrywać się w nie u sprawdzonych dostawców, jak na przykład w Salibol, gdzie zazwyczaj można uzyskać pomoc w zaprojektowaniu całej linii lakierni proszkowej.
Kabina proszkowa to podstawowy element wyposażenia każdej malarni. Ułatwia szybkie i przede wszystkim bezpieczne nałożenie farby na malowany element. Na rynku dostępne są indywidualne jednostki i takie, które mogą być częścią linii: z kabiną jedno lub dwustanowiskową zamkniętą, lub otwartą. Ich konstrukcja zapewnia ergonomię pracy i jest bezpieczna dla użytkowników.
Do zakończenia procesu malowania, konieczne jest również skorzystanie z komory do polimeryzacji farby, procesu, który utrwala jej warstwę na malowanej powierzchni. Komory wypalania proszkowego i suszenia mogą być jedno lub dwustronne, zamknięte lub przelotowe co również ułatwia skompletowanie linii odpowiadającej potrzebom danej firmy, lub warsztatu.
Pozostałe akcesoria niezbędne do lakierowania
Malowanie proszkowe uznawane jest za bezpieczne dla środowiska oraz ekonomiczne, gdyż nie wymaga używania rozpuszczalników oraz cały materiał jest wykorzystywany podczas jednego cyklu nakładania. Stanowi też świetne zabezpieczenie antykorozyjne. Jednak poza komorami, w których zachodzi cały proces, do jego prawidłowej realizacji potrzebne są również dodatkowe akcesoria takie jak na przykład nośniki energii:
- olej opałowy,
- gaz propan-butan,
- gaz ziemny,
- prąd elektryczny.
Piece do suszenia muszą być odpowiednio zasilane, a typ paliwa wymuszony jest często przez możliwości techniczne w danym miejscu. Jeśli tworzona jest linia do lakierowania, konieczne jest też wybranie najlepszego dla potrzeb warsztatu typu systemu transportu technologicznego. Dużo zależy od dostępności miejsca, ale można zastanowić się, czy powinien on być górny, dolny czy i górny, i dolny. Pomoże on wygodnie przemieszczać malowany element między stanowiskami, dzięki czemu zadbać można o jeszcze lepszą efektywność procesu. Do tego sprawdzą się myjki ciśnieniowe, które mogą być natryskowe, półautomatyczne lub wysokociśnieniowe. Urządzenia aplikacyjne dostosowane do parametrów kabin pozwalają za to na szybką i dokładną aplikację przygotowanych farb. Wykorzystując wysokiej jakości, dostosowane do siebie elementy, można stworzyć idealną malarnię.