Rozważając zakup narzędzi lub sprzętu na potrzeby prowadzonej firmy, jednym z najważniejszych kryteriów, które bierzemy pod uwagę, jest sposób ich działania. Ma to ogromny wpływ nie tylko na ich wydajność, ale również koszty eksploatacji i możliwość różnorodnego zastosowania. Jednymi z najpopularniejszych sprzętów są urządzenia pneumatyczne, szeroko wykorzystywane w różnych dziedzinach przemysłu. Sprawdź, w jaki sposób działają i jakie są ich zalety.
Czym są urządzenia pneumatyczne?
Pneumatyka jest dziedziną nauki należącą do działu automatyki mechanicznej. Zajmuje się ona tworzeniem oraz wykorzystywaniem urządzeń zasilanych, a także sterowanych za pomocą energii sprężonego powietrza. Urządzenia pneumatyczne są więc innymi słowy, sprzętem, którego czynnikiem roboczym jest właśnie sprężone powietrze.
Technika ta należy do najstarszych, a początki jej stosowania odnaleźć możemy już w starożytności, jednak dzięki swojemu rozwojowi i dostosowywaniu urządzeń do oczekiwań klientów, wciąż stosowana jest z powodzeniem w wielu branżach.
Zalety urządzeń pneumatycznych
Spośród wielu dostępnych na rynku rodzajów narzędzi, to właśnie urządzenia pneumatyczne zapewniają największy komfort pracy oraz bezpieczeństwo. Są one wytrzymałe i odporne na wilgoć. Co więcej, urządzenia pneumatyczne są proste w obsłudze, dzięki czemu przyuczenie pracowników do korzystania z nowego sprzętu zajmuje zaledwie chwilę. Urządzenia pneumatyczne rzadko się psują, co również stanowi realną oszczędność dla właścicieli firm.
Oczywiście to, czy posiadać będą wszystkie wymienione właściwości, zależy w dużej mierze od jakości ich wykonania, dlatego warto zaopatrywać się jedynie u sprawdzonych sprzedawców, takich jak firma Remi-Pneumatyka, oferująca klientom profesjonalne doradztwo w doborze odpowiednich narzędzi już od ponad 20 lat.
Zastosowanie pneumatyki w przemyśle
Narzędzia pneumatyczne odnalazły szerokie zastosowanie przede wszystkim w przemyśle budowlanym i remontowym. Wymienić można tu:
- wiertarki i wkrętarki,
- szlifierki,
- klucze udarowe,
- ubijarki do betonu,
- systemy przenoszenia i podawania materiałów budowlanych,
- czy pistolety pneumatyczne.
Sprzętu działającego w oparciu o technikę sprężonego powietrza często używa się również w górnictwie, gdzie doskonałym przykładem będą dłuta czy młoty.
Nie są to jednak jedyne zastosowania pneumatyki w przemyśle. Pełni ona ważną rolę w produkcji systemów wentylacyjnych i chłodniczych, stosowanych w wielu branżach. Instalacje pneumatyczne odnajdziemy również w powszechnie stosowanych pojazdach rolniczych, takich jak ciągniki czy kombajny.
Z osiągnięć pneumatyki korzysta również służba zdrowia - skompresowane powietrze służy zarówno do zasilania specjalistycznych wierteł dentystycznych, jak i sprzętu, którego zassaniem jest wspomaganie oddychania u pacjentów.
Inne branże, w których pneumatyka odnalazła szerokie zastosowanie to m.in. automatyka, motoryzacja, transport drogowy oraz kolejowy, przemysł spożywczy, gastronomia i browarnictwo.