Zima to trudny czas dla wielu zwierząt. Ptaki, które nie odlatują, muszą zmierzyć się z niskimi temperaturami i gorszym dostępem do pożywienia. Przyjęło się, że warto dokarmiać m.in. kaczki. Niestety, często robimy to nieodpowiednio, ze szkodą dla tych zwierząt. Z tego artykułu dowiesz się, jak należy dokarmiać kaczki.
Czy powinniśmy karmić kaczki?
Kwestia jest sporna. Wielu ekologów uważa, że w ogóle nie powinniśmy dokarmiać kaczek. Dlaczego?
- Zwierzęta, które są dokarmiane w danym miejscu, zostają tam na dłużej, przez co zaburzamy ich naturalną migrację.
- Ponadto w miejscu dokarmiania jest ich coraz więcej, wówczas mogą stawać się wobec siebie agresywne i przestać samodzielnie szukać jedzenia.
- Nie jest prawą, że kaczki nie są w stanie zdobyć sobie same pożywienia w mieście zimą. Niestety, żywność w miastach często bywa zanieczyszczona.
Jak widzisz, raczej nie powinniśmy dokarmiać kaczek. Jednak trzeba zdać sobie sprawę, że większość z nas nie przestanie tego robić. Często dokarmianie jest nieodłącznym elementem rodzinnych spacerów.
Dlatego – skoro już chcemy dokarmiać – warto trzymać się kilku zasad.
Czym i jak karmić kaczki?
Pierwsze ważna informacja: kaczek nie należy karmić chlebem. Oto najczęściej spotykany błąd w miejskich parkach, nad rzekami i zalewami.
Do naturalnego pokarmu dzikich kaczek należą:
- robaki,
- roślinność wodna,
- niewielkie płazy.
Nie ma na tej liście chleba, który zawiera całą masę szkodliwych składników. Nienaturalne dodatki oraz sól czy konserwanty szkodzą zwierzętom.
Tym bardziej odpadają wszelkiego rodzaju przekąski typu paluszki, chrupki czy chipsy, które nie są zdrowe nawet dla ludzi. Pamiętaj, że jeśli kaczki zajadają je chętnie, to nie znaczy, że takie pożywienie im służy. Oznacza to, że chcą jeść jak najwięcej, żeby zabezpieczyć się przed głodem. Powie to każdy dobry weterynarz.
Dlatego, jeśli chcesz dokarmiać kaczki, powinieneś przynieść im produkty w 100% naturalne, np.:
- ryż,
- groch,
- kukurydzę,
- nasiona,
- płatki owsiane,
- słonecznik,
- pestki dyni,
- sałatę,
- otręby,
- warzywa (np. pokrojoną marchew),
- owoce (np. rodzynki, jabłka).
Jeśli ktoś zapyta Cię, czym dokarmiać kaczki, koniecznie pokaż mu tę listę.
Warto dodać, że wiosną, latem i jesienią kaczki nie potrzebują naszej pomocy. W cieplejsze miesiące świetnie sobie radzą same ze zdobywaniem pożywienia. A nasze dokarmianie może im tylko zaszkodzić.
Dlaczego chleb szkodzi kaczkom?
Chleb przede wszystkim zawiera dużo soli, która zaburza gospodarkę wodną organizmu. Ponadto chleb bardzo szybko nasiąka i w efekcie pleśnieje.
Dlatego nie należy dokarmiać kaczek chlebem, a tym bardziej wrzucać go do wody. Można wówczas przyczynić się do śmierci tych zwierząt.
Dokarmianie kaczek – podsumowanie
Nasze przyzwyczajenia bywają szkodliwie dla zwierząt i często nie zdajemy sobie z tego sprawy.
Dlatego, jeśli chcemy pomagać zwierzętom, róbmy to umiejętnie i bez szkody dla ich organizmów. Zawsze w sytuacjach, których nie mamy pewności, warto zapytać o radę specjalisty, np. weterynarza lub zoologa, który wspomoże nas sprawdzoną informacją.
Przeczytaj również, jak dokarmiać inne ptaki.