Ochrona zwierząt od zawsze jest ważnym tematem. Uświadamianie społeczeństwa na temat dbałości o zadowalające funkcjonowanie fauny powinno być istotnym celem dla każdego człowieka. Dlatego między innymi podczas remontów budynków wykonywane są opinie ornitologiczne w celu ochrony zamieszkałych tam ptaków. Sprawdźmy więc, co warto wiedzieć na temat sporządzanej opinii oraz w jakich przypadkach należy ją wykonać.

Jakie ptaki budują gniazda w szczelinach budynków?

Najczęściej spotykanymi ptakami, które budują swoje gniazda w zakamarkach budynku oraz na dachach, są kawki, jerzyki i wróble. Jednak nie są to jedyni mieszkańcy. Szczególnie w starych kamienicach, które posiadają nieużywane strychy, można spotkać również nietoperze. Ptaki nie stanowią przeszkody do normalnego funkcjonowania mieszkańców budynków, o ile nie mamy w planach żadnych prac remontowych. Jeśli chcemy przeprowadzić renowację elewacji, wówczas sprawy nieco się komplikują. Niestety podczas takich prac ucierpiało wiele gatunków ptaków. W celu ich ochrony musimy posiadać odpowiednią opinię ornitologiczną. A może taką przeprowadzić Biuro Analiz Środowiskowych z Warszawy, prowadzone przez doświadczonego ornitologa Krzysztofa Janusa. Dzięki przekazaniu sprawy w ręce profesjonalistów unikniemy odrzucenia niekompletnej opinii i zaoszczędzimy sporo czasu.

Opinia ornitologiczna - co jeszcze należy wiedzieć

Sporządzając opinię, sprawdza się, jakie gatunki i ilości ptaków przebywają na danym obszarze oraz jakie kroki zaradcze należy podjąć w przypadku zniszczenia siedlisk ptasich i gniazd. Należy również pamiętać, aby zlecić wykonanie opinii przed przystąpieniem do prac budowlanych czy remontowych. Istotne jest, aby uwzględnić okresy lęgowe ptaków, a także czas, w którym wędrują. Sporządzenie opinii ornitologicznej zajmuje przeważnie kilka dni, dlatego warto wcześniej zaplanować sobie harmonogram prac. Tak samo wygląda sytuacja w przypadku opinii chiropterologicznej, która dotyczy ochrony gatunkowej nietoperzy. Powinna ona być także wykonana przed rozpoczęciem prac termomodernizacji, bądź wycinką drzew. Jak widać, takie dokumenty mają duży wpływ na przeprowadzenie danej inwestycji. Opinia umożliwia planowanie prac na terenie budynku, bez obawy o uszkodzenie ptasich siedlisk, czy skrzywdzenie samych zwierząt. Co więcej, należy pamiętać, że obecnie wszystkie ptaki przebywające na terenach miejskich są objęte ochroną gatunkową. Dlatego jeśli podczas realizacji inwestycji nie wykonamy opinii ornitologicznej, może być to potraktowane jako złamanie prawa i utrudni nam prace na terenie obiektu.