Każdy, kto jest opiekunem psa lub kota, obowiązkowo musi pamiętać o regularnym odrobaczaniu swojego pupila. To szczególnie ważne, ponieważ jeśli o to nie zadbasz, to czworonóg może stać się nosicielem pasożytów, a te z kolei są dużym zagrożeniem nie tylko dla zwierzaka, ale także wszystkich domowników! Z całą pewnością możemy stwierdzić, że odrobaczanie jest tak samo istotne jak szczepienia. Dowiedz się więcej!
Jak zwierzęta łapią robaki?
Do zakażenia może dojść na wiele sposobów, aczkolwiek zdecydowanie najczęściej dochodzi do niego na skutek zjedzenia czegoś zanieczyszczonego przez zwierzaka. Pupile nierzadko też łapią i zjadają różne stworzenia (np. muchy), a to też jest jedna z możliwych dróg zakażenia. Gdy pasożyty są obecne w organizmie psa, to zwykle występuje szereg rozmaitych objawów takich jak np. wymioty, biegunka, czy osowiałość. Jeśli zauważysz je u swojego milusińskiego, to znak, że najprawdopodobniej najwyższy czas na odrobaczanie!
Jak często i gdzie odrobaczać zwierzęta?
Odrobaczanie to nieinwazyjny zabieg, który polega na podaniu zwierzęciu najczęściej tabletek o szerokim spektrum. To, jaki środek należy zastosować, w dużej mierze zależy od tego, jakie pasożyty zaatakowały pupila. Warto wiedzieć, że istnieją także inne preparaty na pasożyty, które warto rozważyć, jeśli czworonóg wzbrania się przed połknięciem tabletki.
Zgodnie z tym, co mówią eksperci, najlepiej odrobaczanie wykonywać dwa razy w roku zarówno u psów, jak i kotów. Taką usługę oferuje gabinet weterynaryjny Na Cztery Kopyta. Warto też zaznaczyć, że jeśli chodzi o stare i schorowane zwierzęta, to odrobaczanie zwykle wykonuje się rzadziej – jedynie w sytuacji, gdy dojdzie do stwierdzenia obecności pasożytów w kale.
Usuwanie pasożytów jest szczególnie istotne, ponieważ mogą one powodować groźne choroby układu pokarmowego. Nierzadko zdarza się też, że wywołują alergie! Dlatego jeśli jesteś opiekunem czworonoga i właśnie uświadomiłeś sobie, że Twój zwierzak dawno już nie był odrobaczany, to czas na to, aby umówić wizytę u weterynarza!