Bardzo dużo mówi się na temat konieczności szczepienia psów. Co roku w mediach organizowane są kampanie, które mają przypominać właścicielom tych czworonogów o wizycie u weterynarza. Szczepienia dla kotów nie są obowiązkowe, lecz mając na względzie zdrowie naszego pupila, warto się na nie zdecydować. Jakie choroby zakaźne zagrażają kotom? Kiedy jest dobry czas na aplikację szczepionki?
Lepiej zapobiegać, niż leczyć
Niektórzy opiekunowie kotów wychodzą z założenia, że czworonogi, które nie mają kontaktu ze światem zewnętrznym, nie muszą być szczepione. Zapominają jednak o tym, że to oni sami mogą przyczynić się do zachorowania pupila. W jaki sposób? Na naszych dłoniach, butach i odzieży bytuje wiele mikroorganizmów, w tym patogeny. Wystarczy, że pogłaszczemy napotkanego w drodze do domu, zainfekowanego kota, a następnie przywitamy się w progu z naszym mruczkiem.
Oczywiście nie od razu musi dojść do zakażenia, niemniej jednak takie ryzyko istnieje. Leczenie zwierząt jest drogie i często mocno nadwyręża domowy budżet. Lepiej więc zainwestować kilkadziesiąt złotych w szczepionkę, niż potem martwić się o środki na zakup kocich leków i opłacenie weterynarza. Nie mówiąc już o stresie, jaki będziemy przeżywać z powodu choroby pupila.
Na co koniecznie trzeba zaszczepić kota?
Jak informuje specjalista z przychodni weterynaryjnej „Tropek” – powinniśmy zaszczepić kota na koci katar i panleukopenię. Ta ostatnia choroba jest bardzo zaraźliwa i wyjątkowo groźna. Objawia się gorączką, biegunką, wymiotami, bólem brzucha i może zakończyć się nagłym zgonem zwierzęcia. Z kolei koci katar wywołuje harpeswirus lub kaliciwirus. Harpeswirus atakuje zwykle młode kocięta, które dopiero zostały odstawione od matki. Objawami choroby są: kichanie, wyciek z nosa, brak apetytu i zapalenie spojówek. Z kolei kaliciwirus odpowiada za infekcję dróg oddechowych, ale nie atakuje oczu i jam nosowych.
Te dwie podstawowe szczepionki trzeba podać kotu miedzy 8 a 12 tygodniem życia. Ich aplikację należy ponowić po miesiącu od daty pierwszego podania, a następnie po roku. Przed szczepieniem weterynarz powinien zbadać i odrobaczyć zwierzę. Nie szczepi się kotów chorych i kotek w ciąży.
Na co można zaszczepić kota?
Jeśli nasz kot wychodzi na dwór, warto zaszczepić go przeciwko wściekliźnie. Taki zabieg wykonuje się po 16 tygodniu życia kota. Ważne jest to, że szczepionka przeciw wściekliźnie musi zostać zaaplikowana trzy tygodnie po tym, kiedy szczepiliśmy kota na koci katar. Czworonogom, które żyją na zewnątrz w dużych skupiskach zwierząt (np. w gospodarstwie rolnym), dobrze jest podać także szczepionkę przeciw białaczce kotów i chlamydiozie.