Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością są dzisiaj w Polsce chętnie wybieraną formą prowadzenia działalności gospodarczej. Duża ich popularność podyktowana jest przede wszystkim tym, iż wspólnicy zakładający taką spółkę mają ograniczoną odpowiedzialność. Mogą ją również założyć szybko, ponieważ wymaga minimalnego kapitału zakładowego. Niewątpliwą wadą spółek z o.o. jest jednak podwójna opodatkowanie. Na czym ono polega i w jaki sposób legalnie można go uniknąć?
Czym jest podwójne opodatkowanie?
Podwójne opodatkowanie to termin, który znany jest doskonale wspólnikom prowadzącym spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Warto bowiem wiedzieć, że spółki z o.o. nie mają możliwości swobodnego wypłacania pieniędzy z firmowych kont, co znacznie różni je od innych form prowadzenia działalności, gdzie zarobione środki mogą trafiać bezpośrednio do właściciela. Co to w praktyce oznacza? Przede wszystkim to, że wszystkie zgromadzone przez spółkę z o.o. finanse należą do samej spółki. Dzięki temu może ona nimi pokrywać wydatki. Pojawia się jednak wtedy problem właśnie podwójnego opodatkowania.
Podwójne opodatkowanie dotyczy wspólników, którzy zanim uzyskają przychód, będą musieli uiścić podatek dwukrotnie. Pierwszy raz dotyczy uregulowania podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) ze stawką 19% lub 9%; a drugi raz związany jest ze zryczałtowanym podatkiem dochodowym należnym od jej udziałowców (wynosi on 19%). W ten sposób „zysk na czysto” każdego ze wspólników jest znacznie obniżony. Istnieje jednak kilka działań zaliczanych do planowania podatkowego, które pozwalają uniknąć częściowo podwójnego opodatkowania.
Jak legalnie uniknąć podwójnego opodatkowania?
Podwójne opodatkowanie można w legalny sposób ominąć dzięki zastosowaniu kilku różnych technik zaliczanych do planowania podatkowego. Ważne jest jednak to, by zadanie to powierzyć w ręce specjalistów od księgowości. Eksperci z biur rachunkowych doskonale wiedzą, w jaki sposób prowadzi się księgi rachunkowe spółek z o.o., a także, to kiedy i jak warto przeprowadzić tzw. optymalizacje podatkowe (w tym przypadku należy jednak o poradę udać się także do uprawnionego do tego doradcy podatkowego).
Doświadczeni księgowi dbają również o to, by każdy zapis w księgach był zgodny z prawem rachunkowym. Unikanie podwójnego opodatkowania bez wsparcia szeroko wyspecjalizowanego specjalisty może być zatem ryzykowne. W skrajnych przypadkach wspólnicy spółki z o.o. mogą narazić się na kontrole skarbowe i wysokie grzywny. O to nie muszą martwić się klienci biura rachunkowego DUET, które proponuje firmom zarówno obsługę księgową, jak i kadrowo-skarbową na najwyższym poziomie.
Przykładowe techniki unikania podwójnego opodatkowania
Jak wspomniano, unikanie podwójnego opodatkowania powinno być działaniem dokładnie zaplanowanym i realizowanym w ramach różnych technik planowania podatkowego. Jednym z zabiegów obniżających wysokość zobowiązania względem fiskusa jest powołanie prezesa. To on może stanowić jednoosobowy zarząd spółki z o.o., będąc rozliczanym na podstawie wynagrodzenia zaliczanego do kosztów działalności. Ponadto spółki z ograniczoną odpowiedzialnością najchętniej wybierają formę zatrudnienia pracowników, jaką jest umowa o dzieło. Dzięki temu firma unika odprowadzania podatków, a zatrudniony w zależności od wykonywanego zadania może posiadać umowę z kosztem uzyskania przychodu 20% lub 50%. Oddając prawa autorskie, 50% wynagrodzenia mogą oni zaliczyć do kosztów własnych.
Kolejny sposobem na unikanie podwójnego opodatkowania jest fakturowanie spółki prowadzoną działalność gospodarczą. Taka praktyka polega na tym, iż prezes spółki z o.o. prócz zarządzania organizacją może również sam świadczyć usługi spółce w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Wymaga to jednak sporządzenia osobnej umowy na świadczenie usług z własną spółką. W innym przypadku urząd skarbowy może za taką praktykę nałożyć wysoką karę. Jakie są zaś jeszcze przykłady legalnego unikania podwójnego opodatkowania?
W przypadku mniejszych firm warto przemyśleć również rejestrację spółki we własnym mieszkaniu. Ponadto brak podwójnego opodatkowania następuje wtedy, kiedy wypłata następuje za poniesione wydatki na podróż służbową, delegację czy szkolenie – zaliczane są one do kosztów spółki. Wielu przedsiębiorców chętnie korzysta również z leasingu sprzętów i maszyn, co również zapewnia podatkową optymalizację.