Każda firma, która dysponuje środkami trwałymi na rzecz prowadzonej działalności gospodarczej, jest zobowiązana do ich ewidencjonowania. Z tym łączą się także odpisy amortyzacyjne, które polegają na uwzględnianiu kosztów zużycia się wspomnianych środków. Takie działanie pozwala na wliczeniu tych kwot w koszty uzyskania przychodów i tym samym obniżenia należnego podatku dochodowego. Istnieje kilka sposobów na amortyzację, które opisujemy poniżej.
Amortyzacja liniowa
Jedną z najczęściej stosowanych metod ze względu na swoją prostotę. Przez cały okres amortyzacji – do momentu zrównania kosztów eksploatacji z wartością pierwotną lub likwidacji/sprzedaży środka trwałego – odlicza się co miesiąc tę samą wartość procentową. Aby obliczyć natomiast roczne koszty w celu przygotowania planu amortyzacji, należy pomnożyć wartość środka trwałego przez ustaloną odgórnie wysokość rocznej stawki procentowej. Dzieląc otrzymany wynik przez 12, da się uzyskać miesięczny koszt amortyzacji, możliwy do odliczenia.
Istnieją jeszcze dwa warianty opisywanego sposobu liniowego, czyli indywidualny oraz przyspieszony. Pierwszy można zastosować wyłącznie w odniesieniu do środków trwałych używanych lub ulepszonych, ale wyłącznie przy pierwszym wprowadzeniu do ewidencji. Stawkę amortyzacji ustala się przy tym indywidualnie z uwzględnieniem wytycznych pod względem minimalnego okresu amortyzacji. Przyspieszona z kolei dotyczy środków wykorzystywanych w szczególnych warunkach. Z tego względu amortyzacja może zostać zwiększona zgodnie z narzuconymi odgórnie współczynnikami.
Jednorazowa amortyzacja środków
Takie rozwiązanie jest skierowane przede wszystkim do małych podatników i przedsiębiorców, którzy rozpoczynają działalność gospodarczą. W ramach pomocy de minimis pierwsza grupa może je zastosować, jeśli przychody ze sprzedaży brutto nie przekroczyły w poprzednik roku podatkowym równowartości w złotych 2 milionów euro. Z kolei w przypadku drugiej da się dokonać odpisów do kwoty maksymalnie 50 tysięcy euro. Ponadto metoda dotyczy jedynie środków trwałych z grup 3-6 oraz 8, a wartość początkowa przynajmniej dwóch nabytych w danym roku ma wynieść minimum 10 tysięcy złotych.
Metoda degresywna umorzenia kosztów
Zgodnie z nazwą jej istota tkwi w przyjęciu malejącej stawki amortyzacyjnej. Tego rodzaju sposobowi podlegają wszystkie aktywa, które należą do grupy 3-6, 8, a także środki transportu z wyłączeniem samochodów osobowych. W prowadzeniu amortyzacji tym i powyższymi sposobami może nam pomóc między innymi biuro rachunkowe Wiebro z Łodzi. W pierwszym roku oblicza się koszt amortyzacji podobnie jak w metodzie liniowej, korzystają z wykazu stawek oraz współczynników. W kolejnych latach od pierwotnej wartości netto składnika majątku odejmuje się roczne odpisy w poprzednich lat i dopiero na tej podstawie kalkuluje aktualny. Co ważne, w momencie, gdy odpisy roczny przy metodzie degresywnej jest niższy, niż byłby w metodzie linowej, to należy przejść właśnie na tę drugą.