Ciągle nowelizowane zapisy prawne, zmieniające się co roku stawki podatkowe oraz zasady opodatkowania poszczególnych branży gospodarki, profesjonalne programy rozliczeniowe i nomenklatura rachunkowości – to wszystko to jedynie szczyt góry lodowej księgowości, jaką dla wielu przedsiębiorstw wykonują kancelarie podatkowe i biura rachunkowe. Jakie aktywności można powierzyć księgowemu, a jakie doradcy podatkowemu?
Jaka jest różnica między księgowym a doradcą podatkowym?
W zależności od tego, czy kierujemy się do kancelarii podatkowej z kwestiami prywatnymi, czy służbowymi mamy wiele możliwości. Przy wyborze odpowiedniej firmy pomoże nam określenie, czego oczekujemy od księgowego, lub doradcy. Czy jego praca ma skupiać się bardziej na podatkach, a mniej na kalkulacjach wewnątrz firmy. A może potrzebujemy pełnej obsługi księgowej? Czy wykształcenie osoby zajmującej się rachunkowością ma dla klienta znaczenie? Znając odpowiedź na te pytania, można rozpocząć poszukiwanie właściwego wykonawcy działań.
Należy zaznaczyć różnicę pomiędzy biurem rachunkowym a kancelarią podatkową. Warto zauważyć, że nie jest to jedynie różnica w nazwie. W biurze rachunkowym mogą pracować osoby nawet ze średnim wykształceniem, które odbyły stosowny kurs księgowy lub studia licencjackie. Inaczej jest w przypadku kancelarii. Tutaj pracownicy muszą wykazać się wykształceniem wyższym magisterskim oraz zaliczyć egzamin na doradcę podatkowego.
Oprócz tego pracownik kancelarii powinien przejść dwuletnią praktykę zawodową przygotowującą go do pełnienia tej funkcji. Obowiązkowy jest tu także wpis na listę doradców podatkowych Krajowej Rady Doradców Podatkowych. Niektóre kancelarie, wychodząc naprzeciw wymaganiom różnorodnych klientów, włączają w ramy swoich działań także aktywność biura rachunkowego. Pozostawia to zainteresowanym szersze możliwości korzystania z usług na wielu poziomach.
Firmy z zagranicznym kapitałem – jak wybrać doradcę?
Pracownik zajmujący się rozliczeniami firmy mającej zagraniczny kapitał powinien mieć właściwe kwalifikacje. Większość biur rachunkowych nie może pochwalić się tą umiejętnością. W tej sytuacji niezbędna jest znajomość prawa podatkowego danego kraju, a co za tym idzie także języka i sposobów działania tamtejszych urzędów podatkowych. Jest niewiele biur księgowych, które mogą zaproponować tę specjalną usługę.
Firmy z połączonym polsko-niemieckim kapitałem mogą zgłaszać się do Kancelarii Podatkowej i Biura Rachunkowego Buchhalter w Opolu. Wykwalifikowana kadra stale podnosząca swoje kwalifikacje oraz profesjonalny poziom usług potwierdzony wieloma certyfikatami łączą się tu z wieloletnim doświadczeniem. Pracownicy firmy Buchhalter wykonują rozliczenia firm z zagranicznym kapitałem niemieckim.
Doradca podatkowy – co wyróżnia ten zawód?
Rozliczenia podatkowe kojarzą się głównie z działalnością księgowego. Nie jest to mylne podejście. Należy jednak pamiętać, że w kwestii rozliczeń tego typu można zawsze liczyć na doradcę podatkowego, który specjalizuje się właśnie w tej dziedzinie. Do jego głównych zadań należy udzielanie porad w zakresie prawa podatkowego. Taka usługa przydaje się osobom fizycznym i firmom, które spotkały na drodze podatkowej duże komplikacje i próbują wyjaśnić wszelkie problemowe kwestie.
Do zadań doradcy należy też między innymi wystawianie opinii oraz sporządzanie dokumentacji podatkowej i prowadzenie niezbędnych przeglądów podatkowych. Najpowszechniejszą z aktywności, które wykonuje także księgowy, jest obliczanie podatku oraz sporządzanie corocznych deklaracji podatkowych.