Wycena ruchomości składników majątków firm, instytucji czy osób fizycznych, przeprowadzana przez rzeczoznawców z Management Consulting Centre Partner, to sposób na rzetelne oszacowanie ich wartości. Prawidłowo zrobiona pozwala określić wartość rynkową, likwidacyjną, odtworzeniową lub inwestycyjną, wybranych składników majątkowych. Sprawdźmy, jak w praktyce wygląda wycena mienia, i w jakim celu jest wykonywana.

Jakie są cele wyceny ruchomych składników majątku?

Przed rozpoczęciem wyceny mienia ruchomego rzeczoznawcy z Management Consulting Centre Partner konsultują cele procedowania – ich precyzyjne zdefiniowanie jest istotne dla przebiegu dalszych prac i przeznaczenia operatu szacunkowego. Wśród najczęstszych powodów, determinujących skorzystanie z usług eksperta, znajdują się, m.in. zdefiniowanie udziału środków trwałych w majątku firmy, plany przekształceń przedsiębiorstwa, ustalenie wartości początkowej i wysokości aportu, cele podatkowe, doprecyzowanie wartości wywoławczej na przetargu oraz podjęcie decyzji inwestycyjnych. Zależnie od obranego celu rzeczoznawca wskazuje, w jakim stanie znajdują się maszyny, urządzenia i wszelkie przedmiotowe składniki majątkowe.

Czy można samodzielnie wycenić ruchomości?

W myśl ustawy o gospodarce nieruchomości, wszelkie mienie ruchome niezwiązane z gruntem na stałe jest przedmiotem pracy rzeczoznawcy. Eksperci z Management Consulting Centre Partner posiadają stosowne uprawnienia w zakresie wyceny wartości środków technicznych, takich jak maszyny, środki transportu, sprzęt i wyposażenie hali przemysłowej.
W czasie wyceny bierzemy pod uwagę wiele zmiennych definiujących wartość ruchomości.

Identyfikacja środka trwałego odbywa się w oparciu o markę, model, rok i miejsce produkcji. Równie istotne jest określenie stanu technicznego, efektywności pracy, liczby remontów oraz przeznaczenia sprzętu – dopiero wtedy można precyzyjnie określić stan majątku

– mówi rzeczoznawca z firmy MCGP.

Wycena ruchomości – spadek wartości

Zdarza się, że przy wycenie środka trwałego rzeczoznawca może obniżyć lub podwyższyć jego wartość. Najczęstszą przyczyną obniżki jest fizyczna utrata wartości spowodowana szkodami mechanicznymi lub defektami technicznymi. Eksperci z Management Consulting Centre Partner muszą wówczas precyzyjnie wskazać przyczynę ubytku i zaklasyfikować ją jako funkcjonalną lub ekonomiczną – dopiero wówczas wycena będzie w pełni wiarygodna i pozwoli na zbycie maszyny w przetargu lub licytacji.