Ozonowanie pomieszczeń wykonywane przez ekspertów z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu to niezawodny sposób na walkę z uciążliwymi zapachami, a także szkodliwymi drobnoustrojami. Przygotowanie i przeprowadzenie całego zabiegu oferują eksperci z zakładu zwalczania szkodników Fenda. Na czym polega użycie ozonu i kiedy warto z niego skorzystać? Sprawdź w dalszej części artykułu!
Ozonowanie pomieszczeń — na czym polega?
Ozon łatwo reaguje z innymi związkami, skutkiem czego jest przedostawanie się tlenu do innych substancji i ingerencja w ich skład, czyli utlenianie. Temu procesowi ulegają związki organiczne zawarte w błonach komórkowych wirusów oraz bakterii, ale także te nieorganiczne, które odpowiadają za nieprzyjemne zapachy. Celem zabiegu jest zarówno dezynfekcja, czyli pozbycie się grzybów, wirusów i bakterii, jak i dezodoryzacja, czyli usuwanie brzydkich zapachów. Z pomocą ozonu możliwe jest wyeliminowanie odoru spalenizny, stęchlizny, dymu tytoniowego, a także zapachów odzwierzęcych. Aby osiągnąć taki efekt, wypełnia się pomieszczenie ozonem o ustalonym stężeniu i pozostawia na określony czas.
Warto pamiętać, że ozon jest gazem toksycznym, dlatego ozonowanie pomieszczeń należy zlecać jedynie wyspecjalizowanym w tej dziedzinie firmom. Przygotowanie i przeprowadzenie tego procesu oferuje zakład zwalczania szkodników Fenda. Eksperci gwarantują odpowiednie zabezpieczenie pomieszczenia, uszczelnienie, a następnie wykonanie skutecznego ozonowania. Należy słuchać ich zaleceń w kwestii ponownego korzystania z przestrzeni, by zapobiec negatywnemu wpływowi gazu na organizm.
Kiedy zlecić ozonowanie mieszkania?
Zabieg ozonowania jest skuteczny w walce z pleśnią i drobnoustrojami. Z tego powodu często korzysta się z niego, by oczyścić pomieszczenia po długim czasie przebywania w nich osób przewlekle i zakaźnie chorych. Ekspert z zakładu zwalczania szkodników Fenda wyjaśnia:
W wielu przypadkach jeden zabieg pozwala nam pozbyć się uciążliwego zapachu i szkodliwych czynników z pomieszczenia, jednak ważnym elementem tego procesu jest odnalezienie i zlikwidowanie ich źródła. Zdarza się, że problem istniał w budynku wiele lat i wnikał głęboko w ściany, w takich sytuacjach konieczne może być ponowienie zabiegu po pewnym czasie.
Ozonowanie doskonale sprawdza się w zaniedbanych i zagrzybionych budynkach, które czeka remont. Metoda jest wykorzystywana także w cięższych przypadkach, takich jak przywracanie pomieszczeń do użytku po zalaniach i pożarach. Innym zastosowaniem jest pozbycie się roztoczy i substancji alergennych z wnętrz, by przygotować je do użytku przez alergików i astmatyków. Zabieg ozonowania stosuje się w przestrzeniach użytkowych, publicznych i domach, czyli w każdym miejscu, gdzie potrzebna jest poprawa czystości mikrobiologicznej. Wybór specjalisty w tej dziedzinie może zapewnić wysoką skuteczność już po pierwszej wizycie.