Obrabiarki CNC zasłynęły jako rozwiązanie wydajniejsze i bardziej precyzyjne od konwencjonalnych odpowiedników. Sterowane są numerycznie, ale by system działał sprawnie, musi zostać dobrze zaprogramowany. Umiejętność programowania obrabiarek CNC można nabyć, korzystając z oferty ośrodka szkoleniowego. Sprawdź, jak działa CNC oraz co wchodzi w zakres podstawowego kursu programowania.

Czym są i jak działają obrabiarki CNC?

Obrabiarki CNC sterowane są numerycznie, jednak ich prawidłowe działanie wymaga zaprogramowania oraz profesjonalnego operatora. Zautomatyzowana regulacja programowa działa w zamkniętym układzie zapętlonego sprężenia zwrotnego. Sprężenie działa w obrębie określonego układu współrzędnych, a dzięki temu maszyny CNC są niezwykle precyzyjne. Celem ich pracy jest wycięcie elementu o określonych wymiarach i kształtach.

Na czym polega programowanie obrabiarek CNC?

Programowanie obrabiarek CNC polega na wpisaniu do skomputeryzowanego systemu odpowiednich poleceń za pomocą kodu alfanumerycznego. Programista może stworzyć kod ręcznie, krok po kroku lub wykorzystać narzędzia usprawniające pracę. Ważne jest też zaprogramowanie odpowiedniego cyklu obróbczego, dzięki którym program będzie bardziej przejrzysty, a jego późniejsze edycja i optymalizacja staną się łatwiejsze. Dostępne są cykle: wiercenia, toczenia i frezowania.

Co wchodzi w zakres podstawowego szkolenia programowania obrabiarek CNC?

Pierwszym krokiem ku pracy na stanowisku programisty obrabiarek CNC jest odbycie podstawowego szkolenia, w którego zakres wchodzą:

  • podstawy geometryczne (układy współrzędnych, punkty zerowe i referencyjne, korekcja narzędzi),
  • funkcje maszynowe,
  • funkcje programowania,
  • cykle obróbcze (frezowania, toczenia, wiercenia).

W Poznaniu – Świerczewie takie szkolenia organizowane są w Ośrodku Szkoleniowym Mikro Mirosława Kromy, który od lat świadczy usługi szkoleniowe z zakresu programowania i obsługi obrabiarek CNC, a także komputerowego wspomagania projektowania. W ofercie ośrodka dostępne są również kursy doszkalające dla operatorów konwencjonalnych obrabiarek skrawających oraz ślusarzy i ślusarzy narzędziowych. Podstawowe szkolenie z programowania maszyn CNC obejmuje także zapoznanie kursantów z językami programowania: Sinumerik, Fanuc oraz innych po indywidualnym ustaleniu zapotrzebowania. Podczas nauki wykorzystywany jest symulator komputerowy lub sterownik obrabiarki. Odbycie takiego szkolenia pozwala na wstępne rozeznanie się w dziedzinie programowania oraz nabycie podstawowych umiejętności możliwych do rozwinięcia w praktyce lub na kursach doszkalających.