Przedsiębiorcy zajmujący się wewnątrzwspólnotową wymianą towarów w krajach UE są zobowiązani do przekazywania informacji o prowadzonych transakcjach. Obowiązek ten nie dotyczy jednak wszystkich podmiotów gospodarczych. Te firmy, które są do tego zobligowane, muszą pilnować terminowego przekazywania deklaracji. W jej sporządzeniu i złożeniu pomaga między innymi biuro rachunkowe Global Accounting z Siemianowic Śląskich.

Rzetelna pomoc w zarządzaniu finansami firmowymi

Nieustannie zmieniające się prawo w zakresie prowadzenia księgowości oraz rozliczania podatków w firmie, wymaga śledzenia tych zagadnień na bieżąco. Ich obszerny oraz zawiły charakter sprawiają, że bez specjalistycznej wiedzy nie da się ich poprawnie interpretować. Błędy popełnione już na tym etapie, mogą pociągać za sobą przykre konsekwencje dla otwartego biznesu. Lepiej skorzystać ze wsparcia biura rachunkowego Global Accounting z Siemianowic Śląskich. Od ponad 10 lat zespół wykwalifikowanych księgowych z uprawnieniami biegłych rewidentów dbają o sferę finansową oraz kadrowo-płacową swoich klientów. Nieustannie także pogłębiają swoje kompetencje w tych obszarach, aby móc świadczyć zawsze usługi na wysokim poziomie. Współpraca zawsze przebiega z zachowaniem poufności i zgodnie z ustalonymi terminami.

Taka pomoc może okazać się nieoceniona, zwłaszcza jeśli nasz przedsiębiorstwo zajmuje się eksportem czy też importem towarów na obszarze państw Unii Europejskiej. Choć zasady takiego handlu są zbliżone do tych, jakie odbywają się w obrębie kraju, to jednak podmioty gospodarcze muszą spełnić kilka formalności – między innymi generowanie dokumentu VAT-UE co kwartał, jak również sporządzanie oraz składanie deklaracji na rzecz systemu Intrastat, co oferuje właśnie siemianowickie biuro rachunkowe Global Accounting.

Obowiązek prowadzenia ewidencji Intrastat

Wspomniany system służy do celów statystycznych, a dokładniej gromadzenia danych dotyczących transakcji wewnątrzwspólnotowych – przepływu towarów między krajami Unii Europejskiej. Informacje te są przekazywane za pomocą deklaracji Intrastat-Wywóz oraz Intrastat-Przywóz. Nie wszystkie firmy zajmujące się tego rodzaju handlem, muszą jednak korzystać z systemu. Są do tego zobowiązane osoby fizyczne, prawne, a także jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej. W ich przypadku konieczność raportowania istnieje w momencie, gdy są podatnikami VAT, a wymiana przekroczyła ustalone progi kwotowe. Te z kolei ustalane są odrębnie na każdy rok, a deklaracja musi zostać sporządzona, gdy wywóz lub przywóz przekroczy określoną minimalną kwotę:

  • na dany rok podatkowy,

  • na dany rok podatkowy, ale dotyczy transakcji z poprzedniego roku obrotowego.

Co ważne wspomniane progi dzielą się na dwa typy, czyli podstawowy oraz szczegółowy. Pierwszy cechuje się niższymi wartościami stawek minimalnych, a w związku z tym przedsiębiorca podaje tylko ogólne dane dotyczące eksportowanych lub importowanych towarów. Drugi analogicznie wymaga wskazania większej liczby danych, a kwoty są zdecydowanie wyższe.

Sposób złożenia deklaracji

Istnieją dwie drogi przekazania danych dotyczących przepływu towarów – tradycyjnie w formie papierowej lub elektronicznej za pośrednictwem internetu bądź na nośniku CD-ROM. Należy dostarczyć je do Izby Celnej w Szczecinie. Okres rozliczeniowy to natomiast miesiąc kalendarzowy, w którym nastąpiła wymiana handlowa. O szczegółach opowiada pracownik biura rachunkowego Global Accounting:

Deklaracja w ramach systemu Intrastat musi zostać przekazana najpóźniej do 10 dnia miesiąca po miesiącu, w którym doszło do transakcji. Istnieje możliwość raportowania za czas krótszy niż miesiąc, przy czym takie formularze muszą całościowo objąć cykl sprawozdawczy.

Przedsiębiorcy, którzy są zobligowani do prowadzenia takiej ewidencji, muszą dopilnować ciążącego na nim obowiązku. Nieprzestrzeganie wyznaczonego terminu wiąże się z nałożeniem kary, jeśli podmiot gospodarczy zignoruje trzykrotne upomnienie w tej sprawie. Wynosi ona minimum trzy tysiące złotych liczone za każdy miesiąc bez rozliczenia.