Pomiary i badania czynników szkodliwych dla zdrowia na stanowiskach pracy są niesamowicie ważne. Jest to podstawa budowania strategii BHP różnych zakładów przemysłowych i warsztatów, a także ma to duże znacznie dla pracowników szukających pracy. Dobrze określone czynniki szkodliwe są także uwzględniane przez ubezpieczycieli. Pomiary i badania na stanowiskach pracy są zatem niebywale ważne z wielu powodów. Jeśli chodzi zaś o rodzaje wykonywanych analiz, wyróżnić warto te dotyczące pracowni spawalniczych. Pomiary czynników szkodliwych w takich firmach wykonuje na podstawie akredytacji AB 1053 akredytowane laboratorium badawcze PRO-LAB z Inowrocławia.
Czym są czynniki szkodliwe w środowisku pracy?
Eksperci z laboratorium PRO-LAB tłumaczą, że czynniki szkodliwe w środowisku pracy to czynniki, których oddziaływanie na człowieka może prowadzić do utraty przez niego zdrowia. W niektórych zawodach czynniki szkodliwe mogą nawet skutkować powstaniem choroby zawodowej czy innego schorzenia.
Rodzajów czynników szkodliwych jest zaś naprawdę sporo, od czynników fizycznych począwszy (np. hałas), przez frakcje wdychane, pyły, dymy, czynniki toksyczne, po promieniowanie optyczne nielaserowe oraz szkodliwy mikroklimat. Najwięcej niebezpieczeństw pojawia się zaś w różnych zakładach przemysłowych i warsztatach, w tym właśnie w firmach, które wykorzystują przy produkcji lub usługach procesy spawalnicze.
Jakie czynniki szkodliwe występują na stanowiskach spawalniczych?
Rodzaje i poziom niebezpieczeństwa czynników szkodliwych na stanowiskach spawalniczych zależą od wielu nawet drobnych elementów organizacji pracy w danej firmie. Na wyniki badania wpływa to, jaką metodę spawania wykorzystuje klient (GMA, MIG/MAG, TIG, spawania gazowe); jakie materiały spawa; w jakich przestrzeniach wykonywana jest praca; a także to, z jakimi gazami oraz materiałami dodatkowymi pracuje spawacz (np. elektrody otulone, gazy szlachetne do spawania, elektrody nietopliwe wolframowe). Lista branych pod uwagę warunków wykonywania procesów spawalniczych jest naprawdę długa, a każde badanie prowadzone przez zespół PRO-LAB jest wnikliwe i wykonywane w zgodzie z zaleceniami PCA, ISO oraz norm PN-EN.
Jak podkreślają zaś eksperci z inowrocławskiego akredytowanego laboratorium badawczego zajmującego się także pomiarami czynników uciążliwych, analizami chemicznymi oraz obsługą laboratoryjną firm, na stanowiskach spawalniczych spotkać się można z wieloma zagrożeniami:
- nadmiernym hałasem;
- zapylaniem i frakcją wdychaną;
- rozpylaniem składników metalicznych: żelaza, manganu, krzemu, chromu, niklu, molibdenu, aluminium i innych;
- rozpylaniem składników gazowych: tlenek węgla, tlenek azotu, ozon itp.
Cel wykonywania badania czynników szkodliwych na stanowiskach spawalniczych
Jak już wspomniano, badanie czynników szkodliwych na stanowiskach pracy, w tym przy procesach spawalniczych podyktowane jest wieloma względami. Przede wszystkim jednak odpowiednie analizy, które oferuje zespół PRO-LAB, służą do wyznaczenia spójnej polityki BHP firmy klienta. Może on dzięki temu określić ryzyko zawodowe i zminimalizować działanie czynników niebezpiecznych na pracownika.
Badanie pozwala również sprawdzić, czy w firmie nie należy wymienić systemów wentylacyjnych, filtrów oraz, czy nie powinno przebudować się hali produkcyjnej. Niekiedy ze względów bezpieczeństwa odradza się nawet stosowanie przez przedsiębiorstwo określonej technologii, proponując jej inne rozwiązania. Dodatkowe cele badań to zaś uzyskanie takich wyników, które pozwolą na danych stanowiskach spawalniczych wdrożyć wysokie standardy aprobowane przez ubezpieczycieli oraz organy kontrolne.