Sporządzenie i złożenie rocznego zeznania podatkowego to obowiązek każdego przedsiębiorcy, niezależnie od tego, w jakiej formie prowadzi swoją działalności gospodarczą. Należy zwrócić szczególną uwagę na zawarcie prawidłowych informacji, dlatego w tej kwestii warto zwrócić się na przykład od biura rachunkowego Poltax z Elbląga. Jedną z obowiązkowych informacji, którą trzeba ująć, jest tak zwana ulga za złe długi.

Profesjonalna obsługa finansów firmy

Księgowość to nieodłączna część działalności każdego przedsiębiorstwa, niezależnie od jego wielkości. Poprawnie prowadzona przekłada się na utrzymanie stabilności finansowej prosperującego biznesu. Nie każda osoba mająca swoją działalność gospodarczą musi mieć wystarczającą wiedzę w tym zakresie, dlatego warto zwrócić się po pomoc do biura rachunkowego Poltax w Elblągu. Jego usługi są kierowane zarówno do firm jednoosobowych oraz spółek, jak i osób prywatnych. Do współpracy podchodzi rzetelnie, z dużym zaangażowaniem. Doświadczenie oraz szeroka wiedza w zakresie rachunkowości, a także podatków sprawia, że jest w stanie zaoferować także profesjonalne doradztwo, dzięki któremu klienci są w stanie lepiej poruszać się w księgowych zawiłościach.

Kluczowy moment w każdym roku podatkowym stanowi złożenie deklaracji podatkowej do urzędu skarbowego. Nieprawidłowości w sporządzonym zeznaniu mogą pociągać za sobą przykre konsekwencje, dlatego należy szczególnie dbać o jego poprawne przygotowanie. Przedsiębiorcy mogą przy tym korzystać z różnych ulg, a w tym z tak zwanej ulgi za złe długi. W jej odpowiednim ujęciu w PIT oraz CIT również pomaga biuro rachunkowe Poltax.

Zastosowanie ulgi za złe długi

W ramach podatku dochodowego obowiązek stosowania tego rodzaju ulgi istnieje od 1 stycznia 2020 roku. Wcześniej odnosiła się ona wyłącznie do rozliczeń związanych z koniecznością odprowadzania podatku VAT. Co do zasady uprawnia ona do korekty podstawy opodatkowania, jeśli chodzi o zobowiązania za zrealizowane usługi lub sprzedane towary, których termin uiszczenia minął. Czas ten wynosi 90 dni liczonych od dnia następującego po tym, jaki został wskazany na fakturze, rachunku lub umowie jako termin uregulowania należności. Ulga za złe długi zatem uprawnia:

  • sprzedawcę (wierzyciela) do zmniejszenia obliczonej podstawy podatku o wartość należności, której nie otrzymał w opisanym wcześniej terminie;

  • nabywcę (dłużnika) analogicznie do zwiększenia tej podstawy o wartość nieuregulowanego w zobowiązania.

W przypadku opłacenia zaległości należy ponownie na bieżąco skorygować podstawę opodatkowania, a więc sprzedawca musi ją zwiększyć, a nabywca zmniejszyć.

Warunki stosowania ulgi w zeznaniu rocznym

W deklaracjach PIT lub CIT, których sporządzaniem zajmuje się biuro rachunkowe Poltax, może być ujęta wyłącznie, gdy należność nie zostanie uregulowana do dnia ich złożenia do urzędu skarbowego. Ponadto, aby można ją było zawrzeć w zeznaniu rocznym, muszą zostać spełnione wszystkie poniższe warunki:

  • strony transakcji to podmioty gospodarcze, które odprowadzają podatki od przychodów na terenie Polski;

  • dłużnik nie może być w trakcie postępowania upadłościowego, likwidacyjnego lub restrukturyzacyjnego w ostatnim dniu miesiąca, który poprzedza termin złożenia deklaracji;

  • nie minęły 2 lata liczone od końca roku kalendarzowego, w którym wystawiono fakturę bądź zawarto umowę od daty tych czynności.