Biuro rachunkowe Eskion działa w Knurowie. Specjalizuje się w sporządzaniu deklaracji i rozliczeń PFRON. Każdy pracodawca, który zatrudnia więcej niż 25 osób na pełny etat i który nie osiąga wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych na poziomie 6%, podlega obowiązkowi dokonywania miesięcznych wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Kto nie musi ponosić takich opłat?

Czym jest wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych?

Każdy kraj, który dba o swoich obywateli, dąży do tego, by aktywizować zawodowo osoby niepełnosprawne. Według definicji, wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych to „miesięczny udział procentowy osób niepełnosprawnych w zatrudnieniu ogółem, w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy”. Obecnie wynosi on 6%. Wskaźnik ten można zmniejszyć poprzez zatrudnienie osoby niepełnosprawnej. Z opłat na PFRON zwolnieni są:


  • pracodawcy, u których wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych wynosi co najmniej 6%,

  • zakłady pracy będące w likwidacji lub co do których ogłoszono upadłość,

  • placówki dyplomatyczne, urzędy konsularne, przedstawicielstwa,

  • fundacje i stowarzyszenia, które zajmują się rehabilitacją społeczną i leczniczą osób niepełnosprawnych, ich edukacją oraz które sprawują opiekę nad osobami niepełnosprawnymi.

Jak wyliczyć wysokość składki na PFRON?

Wysokość opłaty na PEFRON to „iloczyn 40,65% przeciętnego wynagrodzenia i liczby pracowników odpowiadającej różnicy między zatrudnieniem zapewniającym osiągnięcie wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości 6% a rzeczywistym zatrudnieniem osób niepełnosprawnych”. Wielu pracodawców ma duże trudności w ustaleniu należnej PFRON kwoty oraz wyborze odpowiedniej deklaracji. W takiej sytuacji warto zwrócić się o pomoc do biura rachunkowego Eskion, którego pracownicy doskonale orientują się w zawiłościach prawnych związanych z rozliczeniami PFRON. Specjaliści nie tylko poprawnie wyliczą wysokość składki, ale też sprawdzą, czy pracodawcy nie należy się ulga, która mogłaby zmniejszyć ów obciążenie finansowe. Biuro rachunkowe Eskion dopilnuje również, by deklaracja PFRON została złożona terminowo. Każdy dzień zwłoki skutkuje bowiem naliczeniem karnych odsetek.

Co zrobić w przypadku błędnie złożonej deklaracji?

Korekty deklaracji PFRON można dokonać poprzez złożenie dokumentu korygującego z bieżącą datą wypełnienia. Zwykle to urzędnicy sami proszą o poprawienie dokumentu, jeśli znajdą się w nim jakieś niezgodności. Co więcej, pracownicy PFRON mają możliwość samodzielnego dokonania korekty, jeśli zmiana wysokości zobowiązania podatkowego lub kwoty nadpłaty nie przekroczy 5000 zł. Pracodawca otrzyma wówczas uwierzytelnioną kopię skorygowanej deklaracji i będzie mógł się odwołać od decyzji urzędników, jeśli się z nią nie zgodzi.