Księgowość na podstawie przekazanych faktur oblicza dla firmy wysokość należnego i naliczonego podatku VAT. Musi być to wykonywane kompletnie i dostarczane do urzędu podatkowego w postaci rejestru VAT raz na miesiąc lub kwartał. Korzystna dla przedsiębiorcy będzie wyższa kwota podatku nadpłaconego, bo to uprawnia go do zwrotu VAT. Niezbędne obliczenia i przygotowanie dokumentacji można zlecić firmie Usługi księgowe Agnieszka i Krzysztof Gałach.
Na jakiej podstawie oblicza się VAT w firmie?
Płatnik podatku od towarów i usług ma znacznie więcej obowiązków względem fiskusa niż podmiot gospodarczy zwolniony z VAT. Przede wszystkim w takiej firmie musi być prowadzona bardzo dokładna ewidencja sprzedaży i rejestr VAT. Na podstawie danych księgowość wylicza, ile przedsiębiorca musi dopłacić, a ile należy mu się zwrotu VAT – mówi pracownik firmy Usługi księgowe Agnieszka i Krzysztof Gałach. Dostarczenie do biura rachunkowego wszystkich faktur sprzedażowych oraz zakupowych jest podstawą do takich obliczeń. Przedsiębiorca nie musi zagłębiać się w szczegóły, bo wszystkie kalkulacje zostaną przekazane bezpośrednio do urzędu w postaci deklaracji VAT.
Co wchodzi w zakres rejestru VAT?
Ustalanie należnego i naliczonego podatku VAT jest dokonywane obowiązkowe raz w miesiącu lub raz na kwartał przez profesjonalna księgowość. Rejestr VAT dla UP przygotowany przez księgowość zawiera szereg danych m.in. informacje na temat podmiotu i podstawę opodatkowania. Następnie wyszczególnia się w dokumencie kwoty, które posłużą do obliczeń różnić podatku należnego i odpisów VAT. Sytuacją optymalną dla przedsiębiorstwa jest nadpłaconego podatku, do którego dochodzi, gdy było w danym okresie dużo zakupów firmowych ze stawką VAT. W rejestrze kryje się to w pozycji kwot uprawniających do obniżenia podatku należnego. Prócz tego zawiera się tam kwota netto nieuprawniająca do odpisu. Ostatecznie to ile trzeba będzie zwrócić do urzędu to różnica między podatkiem naliczonym a należnym.