Wynajęcie posiadanego mieszkania tylko na pozór może wydawać się łatwym sposobem na zarobienie pieniędzy, z czego osoby zajmujące się tym na co dzień, doskonale zdają sobie sprawę. Lokatorzy bywają bardzo różni i choć nieprzyjemne sytuacje zdarzają się relatywnie rzadko, to na pewno warto wziąć pod uwagę ewentualne ryzyko. Niestety – przepisy prawa skonstruowane są obecnie w taki sposób, że jedynym skutecznym sposobem na zabezpieczenie swojego majątku jest dobrze przygotowana umowa. Jak zatem ją opracować?
Wynajęcie swojego mieszkania klientom – co może stanowić największy problem?
Opracowanie umowy najmu nieruchomości wcale nie należy do zadań łatwych, a zdecydowana większość wzorów, które można znaleźć w zasobach sieci Internet, zazwyczaj okazuje się niewystarczająca. Dlaczego? Z technicznego punktu widzenia chodzi oczywiście o to, że zasady najmu lokali mieszkalnych regulowane są nie tylko w kodeksie cywilnym, ale również w ustawie o ochronie praw lokatorów i mieszkaniowym zasobie gminnym.
Ponadto – jak podkreślają prawnicy zajmujący się prawem nieruchomości – osoby, które planują wynająć mieszkanie lokatorom, muszą również zdawać sobie sprawę z tego, że postanowienia zawarte w umowie nie mogą być sprzeczne z obowiązującą ustawą. Jeżeli dojdzie do takiej sytuacji, to niestety lokatorzy mogą wykorzystać to na swoją korzyść. Nie dziwi zatem fakt, że właściciele mieszkań coraz częściej decydują się na skorzystanie z pomocy oferowanej przez prawników specjalizujących się w tej dziedzinie.
Przygotowanie umowy najmu – o czym należy pamiętać?
Rozbudowane umowy dotyczące wynajmu mieszkania nierzadko zbudowane są nawet z kilkudziesięciu punktów, których głównym zadaniem jest jak najprecyzyjniejsze dookreślenie ustalonych postanowień. Warto wiedzieć jednak o tym, że wśród wielu zapisów zdecydowanie najważniejszym jest ten, który opisuje, na jaki okres mieszkanie zostanie wynajęte. Może być on oznaczony lub nieoznaczony. Jak słusznie zaznaczają prawnicy od nieruchomości, niezwykle ważne jest to, aby umowa najmu lokalu mieszkalnego była zawierana na czas oznaczony.
Najem zawarty na czas nieoznaczony, gdy najemca wywiązuje się ze swoich zobowiązań, jest praktycznie niewypowiadalny, co z przyczyn oczywistych będzie niekorzystne dla właściciela. Jak zatem wyraźnie widać, podczas sporządzania tego typu dokumentów, trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na szczegóły. Jako że mowa tutaj o majątku wartym przynajmniej kilkaset tysięcy złotych, skorzystanie z usług prawnika z pewnością jest bardzo rozsądnym wyjściem.