Osoby, które planują wstąpić w związek małżeński często zastanawiają się nad sporządzeniem intercyzy, ponieważ jest to umowa, która prowadzi do sporządzenia innego, niż określony i przewidziany w ustawie ustrój majątkowy małżeństwa. Wynika to z tego, że prawo domyślnie przewiduje ustawową wspólność majątkową po zawarciu związku małżeńskiego. Coraz częściej zdarza się jednak, że z różnych względów małżonkowie wolą zachować odrębne majątki.
Czego dotyczy intercyza?
Jak zostało wspomniane, coraz więcej par decyduje się na rezygnację ze wspólności majątkowej na rzecz intercyzy, czyli dokumentu, który tę wspólność znosi i pozwala na wprowadzenie całkowitej rozdzielności majątkowej, ale to nie jedyna możliwość. Intercyza pozwala także na rozszerzenie wspólności majątkowej o majątki odrębne małżonków, zarówno przed zawarciem małżeństwa, jak i w trakcie jego trwania.
Umowa majątkowa małżeńska może rozszerzyć lub ograniczyć wspólność majątkową. Jej zawarcie umożliwia także ustanowienie rozdzielności majątkowej pełnej lub z wyrównaniem dorobków. Umowa majątkowa rozszerzająca wspólność majątkową włącza majątki małżonków sprzed zawarcia związku małżeńskiego do wspólnego dorobku. Umowa pozwala na rozszerzenie wspólności ustawowej jedynie w określonych przypadkach. Nie podlegają jej przedmioty majątkowe, które przypadają jednemu z małżonków z tytułu dziedziczenia lub darowizny oraz prawa majątkowe wynikające ze wspólności łącznej w spółce cywilnej, czy prawa zbywalne, np. służebności osobiste.
Intercyza ustanawiająca rozdzielność majątkową niesie ze sobą określone skutki, w zależności od woli obojga małżonków. Jeżeli zawieramy intercyzę przed zawarciem związku małżeńskiego, to każde z małżonków zachowuje swój majątek osobisty nabyty przed ślubem, jak i po nim i zarządza nim samodzielnie, a prawnie takie osoby są traktowane jako odrębne podmioty. W przypadku zawarcia intercyzy po ślubie konieczny jest podział majątku wspólnego.
Jak zawrzeć intercyzę?
Każda intercyza wymaga formy aktu notarialnego wystawionego przez osobę zaufania publicznego, czyli notariusza. Akt notarialny jest szczególnym dokumentem urzędowym, dlatego jeżeli małżonkowie lub osoby planujące zawarcie związku małżeńskiego chcą podpisać intercyzę, to muszą udać się do kancelarii notarialnej. Pełną obsługę w tym zakresie oraz wszystkie czynności przewidziane przez ustawę oferuje Paweł Cieślik Kancelaria Notarialna, zarówno w przypadku umowy majątkowej przed zawarciem związku małżeńskiego, jak i później, po ustanowieniu podziału majątku.