Dekoracje z żywych kwiatów to prosty i subtelny sposób na upiększenie każdego wnętrza. Gotowe bukiety, pojedyncze róże czy tulipany idealnie prezentują się zarówno w salonie, sypialni, jak i na kuchennym stole. Dzięki nim zapraszamy do domu wiosnę, dodajemy kolorów i cudownych aromatów. Nasze pokoje stają się o wiele bardziej przytulne i nabierają specyficznego charakteru. Co zrobić, żeby cięte kwiaty stały jak najdłużej?

Kwiaty do wazonu – nawet pora ścięcia ma znaczenie

Bujny bukiet lub pojedyncze, ale wciąż eleganckie łodygi ulubionych kwiatów pięknie ożywiają wnętrze. Wstawiamy je do wazonu z nadzieją, że postoją i będą cieszyć oczy jak najdłużej. Jak wiadomo, różne gatunki są mniej lub bardziej trwałe, ale jest kilka czynności, które mogą przedłużyć im trochę życie. Przede wszystkim, warto zaopatrywać się w rośliny w miejscach takich jak Kwiaciarnia El-Jan, gdyż mamy wtedy pewność, że kwiaty są odpowiednio przygotowane do sprzedaży. Jeśli bukiet ma stać długo, kwiaty do jego przygotowania powinny zostać ścięte w godzinach porannych, gdy łodygi nie nagrzały się jeszcze od słońca. Dobrze też, jeśli pąki nie są do końca rozwinięte. Wybierać powinno się średniej długości pędy i należy ścinać je pod kątem, aby roślina mogła wchłonąć więcej wody. Kwiaty powinny być również przechowywane w dobrze wentylowanym pomieszczeniu z regulowaną temperaturą. Dłużej zachowają swój urok i jędrne łodygi oraz płatki. Warto usunąć liście, które przyśpieszają parowanie, a na pewno usuwa się te zniszczone. Po przygotowaniu bukietu lub gdy przynosimy kwiaty do domu, również można wykonać kilka czynności i przestrzegać kilku zasad, aby jak najdłużej zachowały świeżość w wazonie.

Jak pielęgnować rośliny w wazonach?

Bukiet kwiatów to jeden z piękniejszych prezentów, który zawsze cieszy obdarowaną osobę i pasuje do większości okazji. Coraz częściej sami kupujemy pojedyncze kwiaty do wazonu do dekoracji mieszkań, aby zaakcentować naszą miłość do natury. Do najdłużej stojących należą lilie, goździki, piwonie i astry, które tworzą piękne bukiety, ale elegancko wyglądają również samodzielnie. Przynosząc kwiaty do domu, warto pamiętać, że nie lubią one lodowatej wody. Lepiej wybrać taką o temperaturze pokojowej, zwłaszcza jeśli kupujemy bukiety z różnego gatunku kwiatów. Wodę należy też regularnie zmieniać, myjąc przy tym wazon, co chroni przed rozwojem bakterii. Sam wybór wazonu ma tu znaczenie, gdyż powinien być dostosowany do wielkości bukietu. Najlepiej, gdy jest przezroczysty, co pozwala kontrolować poziom wody oraz stan kwiatów. Lepiej nie stawiać ich również na słońcu, które może poparzyć delikatne płatki. Końcówki łodyg warto przycinać, aby zapewnić większą powierzchnię do pobierania płynu. Różom można lekko je zmiażdżyć. Makom i innym kwiatom, które wydzielają sok, łodygi można zaparzyć, zanurzając ich końcówkę we wrzątku, aby sok nie zasechł i nie blokował dostępu wody. Usunąć należy liście, które znalazłyby się wodzie i mogłyby w niej gnić i produkować niekorzystne substancje. W kwiaciarni można nabyć również specjalne odżywki do kwiatów ciętych, aby zapewnić im wszystkie niezbędne składniki odżywcze, które normalnie pobierałyby z nawożonej ziemi.