Spółka cywilna to najprostsza forma prowadzenia działalności gospodarczej wraz ze wspólnikiem. Jest to dość często praktykowane rozwiązanie wśród polskich przedsiębiorców. Wszystko dzięki stosunkowo niskim kosztom założenia i utrzymania spółki. Im więcej wspólników, tym większy kapitał firmy, co również jest częstym powodem podjęcia decyzji o prowadzeniu takiej formy działalności. Jakie korzyści wynikają z założenia spółki cywilnej? Jakie są wady takiego rozwiązania?

Jak powstaje spółka cywilna?

Spółka cywilna powstaje na podstawie umowy, która zawierana jest między wspólnikami. Treść dokumentu musi zostać opracowana na podstawie artykułów kodeksu cywilnego – od 860 do 875. Umowa spółki cywilnej musi zostać przygotowana w formie pisemnej, a wszelkie ewentualne zmiany w jej brzmieniu muszą być dokumentowane przy pomocy aneksów.  Spółkę cywilną należy zarejestrować w urzędzie gminy lub miasta. Może ona korzystać ze wszystkich form opodatkowania.

Wady spółki cywilnej

Pierwszą, często wymienianą, wadą spółki cywilnej jest brak jej podmiotowości prawnej. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że spółka cywilna to nie to samo, co spółka jawna partnerska czy spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Działanie tych dwóch uregulowane jest w kodeksie spółek handlowych, natomiast funkcjonowanie spółki cywilnej oparte jest na kodeksie cywilnym. Oznacza to, że ten rodzaj prowadzenia działalności gospodarczej to tylko wynik umowy między wspólnikami, a nie odrębny byt prawny. Przy sporządzaniu umów np. między założycielami spółki cywilnej a kontrahentami, nie wystarczy wówczas podać tylko nazwy spółki. Muszą w niej figurować dane osobowe każdego ze wspólników.

Osoby, które decydują się na zawarcie spółki cywilnej, muszą darzyć się zaufaniem. Wspólnicy odpowiadają bowiem solidarnie za wszystkie zobowiązania firmy. Jeśli któryś z założycieli spółki cywilnej popadnie w długi, pozostali będą musieli pomóc w spłacie tych zobowiązań, nawet kosztem swojego majątku prywatnego. Co więcej, nie ma ograniczenia takiej odpowiedzialności. Z tego też względu założenie spółki cywilnej nie ma sensu, jeśli pragniemy prowadzić działalność gospodarczą na dużą skalę.

Zalety spółki cywilnej

Założenie spółki cywilnej oraz jej ewentualna likwidacja nie trwa długo. Wystarczy tylko sporządzić umowę i to bez konieczności wizyty u notariusza. Nie ma też potrzeby rejestracji spółki cywilnej w Krajowym Rejestrze Sądowym. Zaletą prowadzenia tego rodzaju działalności gospodarczej jest brak ustalonych wysokości wkładów. Wspólnicy mają w tym zakresie pełną dowolność. Ponadto wkładem nie musi być gotówka, mogą to być np. usługi świadczone na rzecz firmy. Spółka cywilna nadaje się do prowadzenia małego biznesu.

Jak widać, z prowadzeniem spółki cywilnej wiąże się sporo wad i wiele korzyści. Zanim podejmiemy ostateczną decyzję, co do jej założenia, warto skonsultować się ze specjalistami. Na fachowe doradztwo możemy liczyć np. w Kancelarii Radcy Prawnego we Wrocławiu. Tamtejsi prawnicy specjalizują się w prawie gospodarczym, upadłościowym i restrukturyzacyjnym. W dodatku mogą pomóc przyszłym wspólnikom w prowadzeniu księgowości firmy i obsłudze kadrowo-płacowej.