Nieczystości płynne powstają każdego dnia zarówno w gospodarstwach domowych czy rolnych, jak i zakładach przemysłowych. Jednak bez względu na miejsce, zawsze należy zadbać o ich właściwe odprowadzenie. Nie każdy budynek posiada podłączenie do kanalizacji, dlatego koniecznością staje się inwestycja w przydomową oczyszczalnię ścieków bądź zbiornik bezodpływowy nazywany szambem. Wywozem odpadów zajmują się zaś wyspecjalizowane firmy, które dysponują odpowiednimi zezwoleniami.

Asenizacja. Co to takiego?

Przez asenizację należy rozumieć zabiegi sanitarne obejmujące oczyszczenie, a także wywóz płynnych nieczystości, które pochodzą ze zbiorników odpływowych i bezodpływowych. Proces ten wymaga właściwego sprzętu, a przeprowadzony niewłaściwie stanowi zagrożenie dla ludzkiego zdrowia. Dlatego też pod żadnym pozorem nie można usuwać takich odpadów na własną rękę. Nieczystości zawierają bowiem wysokie stężenia siarki bądź metanu, które w określonych warunkach doprowadzają do samozapłonu. Ze względów bezpieczeństwa, lepiej wykonać telefon i zlecić wywóz fachowcom. Wysoki poziom usług asenizacyjnych świadczy, chociażby Robert Winograd Firma Produkcyjno-Handlowo-Usługowa.

Co się dzieje z nieczystościami?

Profesjonalne przedsiębiorstwa zajmujące się wywozem nieczystości płynnych, dokonują tego, nie stwarzając zagrożenia dla środowiska naturalnego. Zgromadzone ścieki przewożone są na tzw. pola asenizacyjne, gdzie służą jako nawóz. Firmy tego typu powinny również posiadać umowę ze stacją zlewną, która potwierdza gotowość odbioru nieczystości. Dzięki temu klienci zyskują pewność, że usuwają ścieki zgodnie z przepisami prawa. Niestety, nadal zdarzają się sytuację, kiedy mimo zaostrzonych kontroli, właściciele gospodarstw wywożą odpady na własne pola, stwarzając zagrożenie ekologiczne. Warto nadmienić, iż jest to działanie, grożące wysokich mandatem.

Jak często usuwać płynne nieczystości?

Częstotliwość wywozu płynnych odpadów stanowi kwestię indywidualną gospodarstw czy zakładów przemysłowych. To jak szybko zapełniają się zbiorniki, zależy głównie od ich wielkości, lecz także od ilości osób produkujących nieczystości. Dlatego jedni muszą zamawiać szambowóz co kilka tygodni, drudzy zaś raz na kwartał. Właściciele muszą jednak pamiętać o regularnej kontroli poziomu ścieków, aby nie doszło do przepełnienia czy wycieku. Rozwój technologiczny sprawił, że można się obyć bez wizualnej obserwacji zbiornika. Coraz częściej instalowane są elektroniczne czujniki, które działają na zasadzie pływaka. Wysyłają one dźwiękowy komunikat w momencie przekroczenia określonego poziomu nieczystości. Warto jednak pamiętać, żeby nie zamawiać usług asenizacyjnych na ostatnią chwilę, gdyż ze względu na dużą liczbę zleceń, firmy nie zawsze są w stanie usunąć nieczystości w dniu zgłoszenia.