Uzależnienie od alkoholu jest zaburzeniem psychicznym. Objawia się ciągłą lub wciąż nawracającą potrzebą picia. Alkoholizm to podstępna choroba, której początek ciężko zdiagnozować. Uzależniony może być każdy – kobiety oraz mężczyźni. Jak rozpoznać tę chorobę? Jak z nią walczyć? Czy z tym nałogiem można wygrać?
Jakie są objawy choroby alkoholowej?
Silna, a wręcz natrętna potrzeba picia. Przyjmowanie coraz większej ilości alkoholu. Postępujące zaniedbywanie dotychczasowych zainteresowań, zachowań i przyjemności. Objawy abstynencyjne takie jak zaburzenia snu, drżenia mięśniowe czy problemy emocjonalne. To nie wszystkie, ale zasadnicze symptomy, świadczące o uzależnieniu. Z czasem chory zaczyna odsuwać się od rodziny, pojawiają się problemy w pracy, kłopoty finansowe. W skrajnych przypadkach dochodzi do przemocy i łamaniu prawa. Długotrwałe spożywanie nadmiernej ilości alkoholu prowadzi też do poważnych powikłań zdrowotnych, takich jak: marskość wątroby, niedożywienie czy zapalenie żołądka. Nałóg ten może być przyczyną śmierci.
Terapia dla osób dotkniętych alkoholizmem
Przede wszystkim osoba chora musi przyznać sama przed sobą i zaakceptować fakt, że jest uzależniona. Leczenie alkoholizmu to długotrwały proces. Najskuteczniejszą formą pomocy jest terapia psychologiczna. Akademia Dobrego Dialogu to miejsce, gdzie każda osoba potrzebująca wsparcia, otrzyma je. Można umówić się na wizytę w gabinecie lub skorzystać z porady psychologicznej online. Terapeuta uczy osobę uzależnioną, jak skupiać się na pozytywnych stronach życia w trzeźwości i pomaga przywrócić sens życia tym, co go utracili. W leczeniu alkoholizmu stosuje się także środki farmaceutyczne wspomagające terapię oraz redukujące objawy odstawienia używki.