W temacie udrażniania rur kanalizacyjnych trzeba będzie wspomnieć o co najmniej kilku aspektach. W ten sposób, będziemy w stanie lepiej zrozumieć, które dokładnie rozwiązanie może sprawdzić się w naszym wypadku. Udrażnianie rur kanalizacyjnych nierzadko okazuje się bowiem być niezbędne do przeprowadzenia, dlatego też po więcej informacji w tym temacie zapraszamy poniżej.
Podstawowe kwestie
Na początek, w temacie udrażniania rur kanalizacyjnych warto będzie wspomnieć przede wszystkim o tym, że wyróżniamy dwie główne metody ich czyszczenia. Pierwszą z nich jest metoda ciśnieniowa. W jej przypadku, trzeba wiedzieć przede wszystkim to, że zdaniem specjalistów najlepiej korzystać z niej w przypadku chociażby kanalizacji miejskiej. Metoda ciśnieniowa sprawdza się przy rurach o wielkiej średnicy, przykanalikach, rurach przydomowych oraz rurach w zakładach przemysłowych. Udrażnianie rur metodą ciśnieniową jest szczególnie przydatne w przypadku kanalizacji o małej ilości kolan. Z tego też względu, w warunkach mieszkalnych zdecydowanie częściej poleca się drugą metodę czyszczenia rur kanalizacyjnych, jaką jest metoda mechaniczna.
W przypadku tej metody, trzeba wspomnieć przede wszystkim o tym, że oprócz budynków mieszkalnych, przydaje się ona także w budynkach komercyjnych. Z bardziej szczegółowych informacji, metoda mechaniczna została zaprojektowana z myślą głównie o rurach odznaczających się małą średnicą oraz utrudnionym dostępie. Co więcej, metoda mechaniczna to prawdopodobnie najskuteczniejsza metoda w przypadku, gdy mamy do czynienia z rurami odznaczającymi się niezadowalającym stanem technicznym. Porównując obydwie te metody, zdaniem ekspertów za zdecydowanie bardziej skuteczną uznać trzeba metodę mechaniczną, która to oprócz wyższej precyzji, umożliwia także pozbycie się trudnych zanieczyszczeń w postaci chociażby resztek kleju, cementu czy też innego rodzaju podobnych elementów.
Co jeszcze warto wiedzieć?
W temacie udrażniania rur kanalizacyjnych dobrze będzie wspomnieć jeszcze o co najmniej kilku kwestiach. Zanim jednak to zrobimy, pragniemy zaznaczyć, że poszczególne informacje na ten temat udało nam się uzyskać dzięki konsultacji z ekspertami z firmy Pio-Trans świadczącej usługi asenizacyjne, w tym udrażnianie rur, a także czyszczenie separatorów oraz oczyszczalni przydomowych. Tak więc, skoro ustaliliśmy już, że to metoda mechaniczna uznawana jest za tą bardziej precyzyjną, dobrze będzie opisać teraz, na czym w skrócie polega czyszczenie rur kanalizacyjnych z jej wykorzystaniem. Tutaj, przede wszystkim trzeba wspomnieć o tym, że metoda mechaniczna uwzględnia wykorzystywanie specjalistycznych narzędzi z odpowiednio dobranymi elementami w postaci chociażby głowic, spirali oraz końcówek czyszczących.
Zwłaszcza w przypadku końcówek czyszczących trzeba wiedzieć, że odznaczają się one zróżnicowaną średnicą. Sama średnica uzależniona jest oczywiście od tego, jaką rurę mamy zamiar wyczyścić. Nie jest to jednak wszystko, gdyż poszczególne średnice w różny sposób radzą sobie z różnymi poziomami zanieczyszczenia rur oraz z zatorami. Z innych informacji, w przypadku metody mechanicznej nierzadko niezbędna okazuje się także wysoka prędkość obrotowa w przypadku głowic, której zadaniem jest w głównej mierze precyzyjne wyczyszczenie rury. To jednak nie wszystko, o czym warto wspomnieć w związku z tym tematem.
To nie wszystko
Sama prędkość obrotowa w przypadku udrażniania rur za pomocą metody mechanicznej pozwala jednak dodatkowo także na usuwanie powstałych przeszkód czy też na rozbicie zatoru. Warto sobie tutaj od razu także wyjaśnić, w jaki sposób głowice te zostają wprowadzone do samych przewodów kanalizacyjnych. Najczęściej, odbywa się to poprzez demontaż WC, a także rewizję. Na koniec, w temacie metody mechanicznej dobrze będzie wspomnieć także o tym, że sprzęt wykorzystywany do czyszczenia rur w ten sposób może pozwalać nawet na czyszczenie na głębokości dochodzącej do kilkudziesięciu metrów, co okazuje się być czasami niezbędne.