Biorąc pod uwagę ogromną ilość wypadków, polskie drogi nie należą niestety do najbezpieczniejszych miejsc, zarówno dla kierowców oraz pasażerów, jak i pieszych uczestników ruchu. Nie powinniśmy przy tym zapominać, że wypadek drogowy jest zdarzeniem, które znajduje się w kręgu regulacji nie tylko prawa cywilnego, ale również prawa karnego, gdzie sąd zobowiązany jest w pierwszej kolejności do rozstrzygnięcia o winie i ewentualnej karze wobec oskarżonego.
Wypadek drogowy a sprawa karna
Spowodowanie wypadku może być wykroczeniem lub przestępstwem, a kwalifikacja czynu zależna jest od okoliczności i następstw zdarzenia, przy czym kwestie odpowiedzialności za wypadek komunikacyjny reguluje artykuł 177 Kodeksu karnego. Precyzuje on określenie przestępstwa, czyli sytuacji gdy u innej osoby niż sprawca wypadku, nastąpią obrażenia powodujące naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia, trwający dłużej niż 7 dni. Dodatkowo jeśli konsekwencją wypadku jest śmierć innej osoby albo ciężki uszczerbek na jej zdrowiu sprawcy wypadku grozi odpowiednio wyższa sankcja karna. Przepis ten chroni zarówno bezpieczeństwo w komunikacji, jak i zdrowie oraz życie człowieka. Należy jednak zwrócić uwagę, że przestępstwo wypadku drogowego może popełnić każdy uczestnik ruchu, a więc także pieszy, przy czym w całym zdarzeniu musi uczestniczyć przynajmniej jeden pojazd, zaś wypadek następuje w miejscu, w którym ruch regulowany jest powszechnie obowiązującymi przepisami prawa. Dodatkowo warto pamiętać, że w postępowaniu karnym, w razie skazania za przestępstwo spowodowania wypadku drogowego, sąd może orzec, a na wniosek pokrzywdzonego lub innej osoby uprawnionej orzeka, obowiązek naprawienia (w całości lub w części), wyrządzonej przestępstwem szkody lub zadośćuczynienia, umożliwiając w ten sposób poszkodowanym dochodzenie odszkodowań za wypadek drogowy.
Rekompensata możliwa do uzyskania
Sprawa karna będąca wynikiem wypadku drogowego, kończy się zazwyczaj skazaniem lub warunkowym umorzeniem postępowania, w ramach których sąd może nałożyć na sprawcę:
- odszkodowanie - za doznane szkody materialne, np. uszkodzenie pojazdu,
- zadośćuczynienie - za doznaną krzywdę, ból lub cierpienie, czyli straty których nie można przeliczyć na gotówkę
- nawiązkę w wysokości do 200 000 tys. złotych – którą sąd może ustalić
w przypadkach, w których orzeczenie odszkodowania bądź zadośćuczynienia jest znacznie utrudnione.
Warto przy tym pamiętać, że w przeciwieństwie do spraw cywilnych brak jest w tym przypadku możliwości zasądzenia renty.
Dochodząc odszkodowań na drodze karnej warto skorzystać z pomocy prawnej oferowanej przez specjalistów, takich jak Kancelaria Adwokacka Adwokat Józef Ostafin. Dodatkowo należy mieć świadomość, że niejednokrotnie osoba poszkodowana nie ma w pełni udowodnionej wysokości straty materialnej lub poniesiona krzywda jest trudna do wycenienia, wobec czego ustalenie wysokości należnej kwoty samo w sobie stanowi przedmiot dowodu, w związku z czym pokrzywdzony może zdecydować się na dochodzenie odszkodowania na drodze postępowania cywilnego. Możliwość taką daje Kodeks karny w art. 46 § 3 stanowiąc, że orzeczenie obowiązku naprawienia szkody, zadośćuczynienia albo nawiązki przez oskarżonego na rzecz pokrzywdzonego, nie stoi na przeszkodzie dochodzenia pozostałej części roszczenia w toku postępowania przed sądem cywilnym.
Dochodzenie roszczeń w ramach sprawy karnej to skomplikowany proces, w przypadku którego warto zdać się na wsparcie doświadczonych prawników, co pozwoli na opracowanie rzetelnej dokumentacji prawnej oraz da gwarancję kompleksowego wsparcia na drodze do uzyskania godnej rekompensaty za poniesione krzywdy.