Badaniem dopplerowskim określa się metodę obserwacji ultrasonograficznej. Przy jej użyciu można m.in. ocenić poprawność przepływu krwi w naczyniach krwionośnych matki i nienarodzonego dziecka. Stosowana jest w celu wykrywania schorzeń płodu oraz układu rozrodczego. Z racji, iż profilaktyka stanowi bardzo ważny element w przebiegu ciąży, warto powierzyć wykonanie sondowania specjalistom ze sprawdzonych gabinetów ginekologicznych, takim jak lek. med. Lech Kukuła.
Możliwości diagnostyczne badania Dopplera
USG Dopplera to badanie, które w ginekologii wykorzystywane jest do monitorowania owulacji bądź różnicowania guzków. Wykonuje się je również w przypadku podejrzenia wystąpienia ciąży ektopowej, czyli pozamacicznej. Metoda ta daje możliwość określenia u ciężarnej kobiety prawdopodobieństwa powstania niektórych chorób czy pojawienia się konfliktu serologicznego. Wykorzystuje się je także do monitorowania stanu płodu, co pozwala na wczesne wykrycie ewentualnych nieprawidłowości w jego rozwoju. Badanie USG Dopplera stosuje się w celu weryfikacji poprawnego funkcjonowania układu krwionośnego zarówno matki, jak i płodu, gdyż w odróżnieniu od tradycyjnego ultrasonografu, pozwala na usłyszenie szumu przepływającej krwi, co zwiększa szanse na ujawnienie potencjalnych anomalii. Czas trwania badania wynosi zazwyczaj około pół godziny, dlatego warto zdecydować się na taką formę profilaktyki.
Przygotowanie i przebieg badania dopplerowskiego
Do wykonania badania pacjentka nie potrzebuje specjalnego przygotowania. Wymagane jest jedynie przestrzeganie restrykcji dotyczących diety. Dzień przed badaniem należy ograniczyć się do lekkostrawnych posiłków z wyłączeniem owoców, warzyw i pieczywa. Na sześć godzin przed diagnostyką nie wolno przyjmować żadnych pokarmów oraz płynów innych niż niegazowana woda. Zakazane jest w tym czasie również palenie wyrobów tytoniowych oraz żucie gumy. USG Dopplerowskie ciężarnych kobiet wykonuje się na leżąco. Badanie rozpoczyna się od nałożenia przez lekarza na badany obszar specjalnego żelu ułatwiającego przesuwanie sondy oraz przenikanie fal ultradźwiękowych. W zależności od indywidualnych wskazań używa się głowic ultrasonograficznych różnych typów np. waginalnych. Ważne, by były wyposażone w tryb obrazowania harmonicznego, co zapewnia niezbędny poziom jakości. Decydując się na badanie, warto udać się do renomowanego gabinetu ginekologicznego lek. med. Lecha Kukuły, w którym specjalista z wieloletnim doświadczeniem przeprowadzi odpowiednią diagnostykę.
W trosce o zdrowie matki i płodu niezwykle istotna jest profilaktyka, pozwalająca na wczesne wykrywanie wszelkich nieprawidłowości. USG Dopplera to badanie pozwalające na skuteczne i bezpieczne diagnozowanie kobiet w ciąży.