Zadbane stopy to istotna kwestia zarówno dla samopoczucia, jak i ładnego wyglądu tej części ciała, ale także dla wygodnego i prawidłowego chodu, w którym mogą przeszkadzać zdeformowane paznokcie, czy też brodawki. Chcąc uzyskać zadowalający efekt, warto zdecydować się na usługę pedicure w profesjonalnym salonie. Opcją dla tych, których stopy wymagają wyjątkowej pomocy, będzie zabieg podologiczny, o którym opowiemy w dalszej części artykułu.

Czym zajmuje się podolog?

Wiele osób może nie zdawać sobie sprawy z tego, że zabiegami związanymi ze zdrowiem i wyglądem stóp nie zajmuje się kosmetyczka wykonująca pedicure, a w profesjonalnym wydaniu przede wszystkim właśnie osoba z tytułem podologa. W skrócie podologia to bardziej zaawansowane i medyczne wydanie usług związanych z pedicurem.

Do gabinetu podologicznego mogą zgłosić się osoby, które chcą zadbać o swoje stopy, a mają problemy z chociażby stopą cukrzycową, czy też reumatyczną. Będzie to także odpowiednie miejsce, by leczyć stany grzybicze, łuszczycę, czy brodawki, a także nadpotliwość. W takich przypadkach pomóc może wizyta w Centrum Kosmetologicznym Marty Klimkowicz.

Co wchodzi w skład podstawowego zabiegu podologicznego?

Zabieg skupia się nie tylko na kwestii pielęgnacji i estetyki, a także profilaktyki i leczenia. W związku z tym podolog na początku zabiegu poza rozmową na temat ewentualnych dolegliwości dokładnie ocenia kondycję stóp i paznokci. W wyniku tego określa jakie czynności będą niezbędne do wykonania podczas zabiegu, a także doradza jak pielęgnować stopy samodzielnie.

Po dokonanej ocenie podolog zajmuje się dokładnym opracowaniem stóp za pomocą skalpela oraz odpowiednich frezarek. Polega to na usunięciu wszystkich zrogowaceń i pęknięć na skórze stopy, które zwane są hiperkeratozami. W wyniku tego podnosi się komfort chodzenia i eliminuje się ból. Specjalista zajmuje się także zadbaniem o paznokcie, czyli oczyszczeniem wałów okołopaznokciowych, skróceniem samej płytki i nadaniem jej odpowiedniego kształtu.

Warto zwrócić uwagę na to, że zabieg ten jest bezbolesny, dzięki rozwiązaniom i narzędziom, jakimi dysponują obecnie gabinety podologiczne. Dodatkowo obowiązkiem takich miejsc jest zapewnienie całkowitej sterylności i bezpieczeństwa, jeśli chodzi o warunki takiej usługi. Narzędzia używane do wykonania jej takie jak skalpel, pilniki, czy inne niezbędne produkty powinny być jednorazowe lub sterylizowane przy pomocy autoklawu po każdym użyciu. Dobrą praktyką jest zwracanie uwagi na takie szczegóły jak otwieranie sterylnego pakietu narzędzi przez podologa przy kliencie na początku wizyty.

Wybierając gabinet, który odznacza się czystością, a także specjalistę, który ma odpowiednie uprawnienia i fach w ręku możemy zapewnić sobie zdrowy i piękny wygląd stóp przez cały rok. Dodatkowo, by efekt utrzymywał się dłużej, należy stosować się do rad specjalisty i odwiedzać go systematycznie co kilka tygodni lub miesięcy w zależności od zaleceń i stanu skóry.