Systematyczne przeprowadzanie diagnostyki stóp odgrywa bardzo ważną rolę w profilaktyce chorób układu kostnego. Pozwala utrzymać nogi w dobrej kondycji i zmniejszyć ryzyko wystąpienia wielu przykrych dolegliwości, takich jak nawracające bóle kręgosłupa, stany zapalne kolan czy bóle głowy. Jakie badania należy wykonać? Co jest pierwszym sygnałem wskazującym, że warto odwiedzić specjalistę? Jak często kontrolować stan stóp?

Podstawowe badania wykorzystywane w profilaktyce podologicznej 

Jedną z najważniejszych technik diagnostycznych wykorzystywanych obecnie w podologii jest badanie za pośrednictwem podoskopu. To niewielki sprzęt przypominający wagę lub matę. Składa się z lustra, źródeł światła typu LED oraz kamery. Pacjent zdejmuje buty i skarpetki, a następnie staje  boso na urządzeniu. Zetknięcie stóp badanego ze szklaną powierzchnią aktywuje aparat fotograficzny, który wykonuje serię zdjęć, a następnie przesyła je na dysk komputera. Istnieje również możliwość nagrywania ruchów kończyn, na przykład podczas chodu danej osoby.

Czemu ma służyć opisana wyżej procedura? Badanie podoskopowe stanowi źródło wielu ważnych danych na temat budowy oraz funkcjonowania stóp. Analiza pozyskanych informacji (zdjęć i nagrań) pozwala stwierdzić, czy w obrębie dystalnych części kończyn występują zniekształcenia (np. palce młotkowate, płaskostopie).  Specjalista może również ocenić chód pacjenta i sposób, w jaki stawia kroki, a co za tym idzie zidentyfikować ewentualne nieprawidłowości postawy.

Kiedy warto wykonać badanie podoskopowe? W przypadku występowania przewlekłych dolegliwości w obrębie nóg, bioder czy kręgosłupa. Ból lub dyskomfort odczuwany w wymienionych okolicach powinien skłonić pacjenta do skontrolowania stanu stóp. Nie należy jednak czekać na wystąpienie alarmujących objawów. Warto odwiedzać gabinet rehabilitanta przynajmniej raz w roku. Wcześnie wykryte wady można łatwiej skorygować, a co za tym idzie uniknąć poważnych kłopotów zdrowotnych.

Gdzie wykonać badanie podoskopowe?

Badania stóp przeprowadza wiele różnych placówek, na przykład przychodnie fizjoterapeutyczne. Coraz częściej można je wykonać również w sklepach z artykułami medycznymi, takich jak ZAL-MED. Obecność podoskopu w przywołanych miejscach jest dla pacjentów dużym ułatwieniem. Mogą oni bowiem od razu otrzymać fachowe wsparcie i pomoc w doborze specjalistycznych wkładek korekcyjnych, co pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu i nerwów.