Motywacja to stan gotowości do podjęcia określonych działań. Jest ona zatem swoistym motorem napędowym dla każdego człowieka, który może w niektórych aspektach swojego życia odczuwać jej braki. W takim przypadku warto szukać źródła problemu wraz z psychologami, którzy nie tylko prowadzą terapie, ale również stosują inne sprawdzone techniki. Tak jest w przypadku terapeuty Mirosława Świecha, który prowadzi Krainę Rozwoju DIALOGUS. Oferuje ona metodę dialogu motywującego (DM), doskonale sprawdzającego się zarówno przy mniejszych codziennych trudnościach, jak i przy nagromadzonych problemach.
Czym jest dialog motywujący (DM)?
Dialog motywujący to metoda pracy z różnymi pacjentami/klientami, którzy potrzebują zmiany życia lub określonego jego aspektu. Tego typu terapia służy bowiem wzmacnianiu motywacji do odmiany swojego zachowania, w tym postrzegania problemów/szans. Dialog motywujący oparty jest zaś o współpracę i styl prowadzenia rozmowy. Dzięki temu u osoby z problemami odnaleźć można pokłady jej własnej motywacji wraz z ważnym zobowiązaniem dążenia ku zmianie. Uszczegóławiając, w dialogu motywacyjnym ważne jest:
budowanie autonomii – tym samym rozwijanie samoświadomości i przejmowanie odpowiedzialności za własne myśli i wybory;
odzwierciedlanie emocji, potrzeb i wartości – które wpływają znacznie na budowanie kompetencji do zmiany własnej psychiki;
wzmacnianie myśli i intencji – w celu wspierania korzystnego kierunku zmiany.
Nie jest to jednak możliwe bez wsparcia terapeuty. Dialog motywujący gwarantuje bowiem swoiste odblokowanie energii wewnętrznej pacjenta/klienta przy pomocy z zewnątrz. Istotne jest jednak wybieranie specjalistów z doświadczeniem oraz certyfikacjami Polskiego Instytutu Dialogu Motywującego. O pomoc skierować się można zatem do Mirosława Świecha, prowadzącego w Piotrkowie Trybunalskim Krainę Rozwoju DIALOGUS.
Kiedy warto skorzystać z dialogu motywującego?
Terapia oparta o metodę dialogu motywującego może być prowadzona w ramach regularnych spotkań lub doraźnie, w przypadku spadku motywacji do określonego działania czy przy mniejszych codziennych trudnościach. Ponadto technika ta ma uzasadnienie w przypadku wsparcia leczenia uzależnień czy przezwyciężania lęków, depresji oraz różnych życiowych traum. Terapeuta Mirosław Świech z Krainy Rozwoju DIALOGUS prowadzi również dialog motywujący, jako uzupełnienie szkoleń w zakresie kompetencji menadżerskich, handlowych czy osobowościowych. Z takiej terapii może skorzystać zatem każdy z nas. Do kogo szczególnie jest ona adresowana? Dialog motywujący (DM) pomaga osobom:
Borykającym się z problemami emocjonalnymi – wahaniami nastroju, stanami obniżonego nastroju, zaburzeniami lękowymi, niskim poczuciem własnej wartości.
Chcącym wprowadzić w swoje życie zmiany.
Chcącym odmienić swoje zachowanie dotyczące uzależnień, czynności kompulsywnych, natrętnych myśli, czy innych elementów codzienności, które odbierają radość i komfort życia.
Uzależnionym np. od alkoholu, narkotyków, marihuany, papierosów, hazardu, zakupów, seksu itd.
Przechodzącym kryzysy życiowe.
Potrzebującym mentalnego wsparcia i oczyszczenia myśli przy realizowaniu ważnych projektów życiowych (dla jednych może być to budowa domu, a dla innych zmiana pracy, udział w zawodach czy nawet zrzucania zbędnych kilogramów).
Żyjącym z uzależnionymi czy też z pacjentami przewlekle chorymi i z niepełnosprawnościami.
Mających znaczne problemy w budowaniu prawidłowych relacji z rodziną, partnerami, dziećmi, przyjaciółmi, współpracownikami.
Żyjącym w przewlekłym stresie.
Podsumowanie
Terapia oparta o dialog motywujący (DM) może przydać się każdemu, niekoniecznie osobie z depresją, traumą, lekami czy uzależnieniami. Pomaga ona przezwyciężać bariery wewnętrzne również w zakresie budowania relacji i nawet własnej ścieżki zawodowej. Motywacja to bowiem klucz to sukcesu, harmonijnego życia, wewnętrznego spokoju, samoakceptacji oraz zadowolenia z siebie.