Prof. dr hab. n. med. Grzegorz Jakiel od lat prowadzi swój Prywatny Gabinet Ginekologiczny na Krakowskim Przedmieściu w Lublinie. Jednocześnie pracuje w szpitalu Świętej Zofii w Warszawie, gdzie na co dzień pomaga pacjentkom przebywającym na oddziale położniczym i ginekologicznym. Prof. dr hab. n. med. Grzegorz Jakiel specjalizuje się też w leczeniu niepłodności kobiet i mężczyzn. Z jego usług korzystają pary, które bezskutecznie starają się o potomstwo. Dlaczego ten problem dotyczy coraz większej liczby osób?

Czym jest niepłodność?

WHO definiuje niepłodność jako niemożność uzyskania ciąży po 12 miesiącach starań, mimo regularnie odbywających się stosunków płciowych. Trudności związane z rozrodem stanowią poważny problem natury medycznej, społecznej i demograficznej. Jednak nietrudno sobie wyobrazić, że najbardziej uderzają one w parę, której największym marzeniem jest zostanie rodzicami. Według danych z 2018 roku z problemem niepłodności boryka się w Polsce około miliona par. Z czego wynikają ich kłopoty z zajściem w ciążę? Jak informuje prof. dr hab. n. med. Grzegorz Jakiel w swoich publikacjach – przyczyn niepłodności może być wiele w zależności od tego, czy problem znajduje się po stronie kobiety, mężczyzny, czy też obojga partnerów.

Jakie są przyczyny niepłodności u kobiet?

Do Prywatnego Gabinetu Lekarskiego Grzegorz Jakiel zgłaszają się pacjentki, u których niepłodność spowodowana jest problemami endokrynologicznymi, niedrożnością jajowodów, endometriozą czy zespołem policystycznych jajników. Niewiele pacjentek zdaje sobie sprawę z tego, że nadwaga również może utrudniać im zajście w ciążę. U kobiet poważną barierą warunkującą prawidłowy rozród jest też dojrzały wiek. Panie coraz później decydują się na ciążę, nie do końca świadome tego, że po 35 roku życia ich płodność znacznie spada.

Co jest przyczyną niepłodności u mężczyzn?

Jeśli chodzi o panów, to u nich problemy z płodnością najczęściej wynikają ze złej jakości nasienia. W analizowanych próbkach spermy obserwuje się zbyt małą ilość plemników zdolnych do zapłodnienia lub ich obniżoną aktywność. Kiepska jakość nasienia może być wynikiem niezdrowego stylu życia, przebytych chorób, zaburzeń hormonalnych lub czynników genetycznych. Nie bez znaczenia jest także przewlekły stres i zanieczyszczenie środowiska, z którym musimy mierzyć się na co dzień.

Jakie metody walki z niepłodnością stosuje prof. dr hab. n. med. Grzegorz Jakiel?

Prof. dr hab. n. med. Grzegorz Jakiel dobiera metodę leczenia indywidualnie do potrzeb danej pary. Przedtem jednak kluczowe jest wykonanie dokładnych badań diagnostycznych, które umożliwią rozpoznanie przyczyny niepłodności. Pacjentom zaleca się różne metody leczenia przyczynowego – od farmakoterapii po zabiegi chirurgiczne. W przypadku niepowodzenia prof. dr hab. n. med. Grzegorz Jakiel rekomenduje zastosowanie metody in vitro, która polega na zapłodnieniu komórki jajowej w warunkach laboratoryjnych. Metoda ta odznacza się dużą skutecznością. Kiedy w latach 2013-2016 była ona refundowana przez NFZ, na świat przyszło aż 22 tysiące dzieci.