Regularne badania ginekologiczne są bardzo ważne w życiu każdej kobiety. Pozwalają wykryć różne choroby, leczyć infekcje intymne czy po prostu dbać o zdrowie pacjentek. Profilaktyczne badania, takie jak cytologia czy USG wykonują ginekolodzy, np. Jerzy Drewniak Lek. Med. Spec. Ginekolog Położnik z Gryfic. Sprawdź, jakie badania należy wykonywać regularnie oraz kiedy warto udać się do ginekologa.

Podstawowe badania profilaktyczne dla kobiet

W życiu młodej kobiety pierwsza wizyta u ginekologa powinna odbyć się tuż po otrzymaniu pierwszej miesiączki lub między 12 a 15 rokiem życia, w towarzystwie rodzica lub opiekuna rodzinnego. Po osiągnięciu pełnoletności rutynowe badania kontrolne wykonuje się raz na pół roku. Do badań profilaktycznych zalicza się przede wszystkim mammografię, czyli radiologiczne badanie piersi, pozwalające wykryć raka. Zalecany jest dla kobiet od 50 roku życia.

Dla pań w młodszym wieku stosuje się badanie USG, ze względu na budowę piersi. Jest to nieinwazyjne badanie obrazowe, które wykonują ginekolodzy, na przykład Jerzy Drewniak Lek. Med. Spec. Ginekolog Położnik z Gryfic. Zajmuje się również leczeniem chorób żeńskiego układu płciowego i innymi, niezbędnymi badaniami ginekologicznymi. Badanie USG pozwala ocenić stan piersi oraz to, czy nie dzieje się z nimi nic złego. Kolejnym bardzo ważnym badaniem jest cytologia. Polega na pobraniu wymazu z szyjki macicy. Jest to profilaktyczne badanie raka szyjki macicy, które powinny wykonywać wszystkie kobiety. Pozwala wykryć raka we wczesnym stadium, dzięki czemu zapobiega wielu inwazyjnym przypadkom tej choroby. Powinno się ją wykonywać regularnie tak jak pozostałe badania ginekologiczne.

Kiedy udać się do ginekologa?

Oprócz badań profilaktycznych każda kobieta powinna regularnie chodzić do ginekologa. Wizyty kontrolne są bardzo ważne zarówno dla kobiet w ciąży, stosujących antykoncepcję, nastolatek, jak i kobiet w okresie menopauzy. Rutynowe badania pozwalają ocenić aktualny stan i zdrowie pacjentek oraz zapobiegać różnym chorobom czy infekcjom. Jeśli pojawiają się objawy takie jak świąd, pieczenie czy obrzęki okolic intymnych,  powinien zobaczyć je lekarz. Może wówczas dojść do stanów zapalnych, infekcji grzybicznych czy bakteryjnych. 

Ponadto wiele kobiet zmaga się z bolesnymi i intensywnymi miesiączkami. W takiej sytuacji wizyta u ginekologa również pomoże. Jeśli dochodzi do krwawienia z dróg rodnych czy bolesnych skurczy bądź innych dolegliwości narządów płciowych, których nie da się przewidzieć, warto zadbać o rutynowe badania ginekologiczne i ewentualne zapobieganie rozwojowi takich przypadków. Dobrze postawiona diagnoza i odpowiednie leczenie nie tylko ukoją męczące dolegliwości, lecz także pozwolą uniknąć sporego ryzyka związanego z pogorszeniem stanu zdrowia.