Wybielanie zębów nie musi odbywać się metodą lampową. Niekiedy skuteczniejsza okazuje się technika nakładkowa, którą według wskazań stomatologa stosuje się w domu. Takie wybielanie jest również tańsze. Aby jednak móc wybielić zęby metodą nakładkową, należy zgłosić się do gabinetu stomatologicznego, który zamówi w laboratorium protetycznym specjalne szyny wybielające. Muszą one być idealnie dopasowane do kształtu zębów czy zgryzu pacjenta.

Nakładkowe wybielanie zębów

Nakładkowe wybielanie zębów w oparciu o szyny wybielające składa się na dwa etapy. Pierwszym jest przygotowanie gabinetowe. W jego trakcie stomatolog określa stan uzębienia pacjenta. W przypadku ubytków oraz zapalenia przyzębia przed wybielaniem podejmowane jest leczenie. Ważne jest także usunięcie kamienia nazębnego metodą piaskowania oraz scalingu. To proste i bezinwazyjne zabiegi, których koszt również jest dzisiaj niewielki.

Dopiero po przygotowaniu jamy ustnej i zębów do wybielania stomatolog przygotowuje specjalny wycisk zębów oraz zgryzu. Niekiedy wykorzystywane są do tego technologie komputerowe, które pozwalają na szybkie przygotowanie cyfrowego modelu. Jakie są następne kroki? Stomatolog zamawia specjalnie przygotowane dla pacjenta szyny wybielające. Nowoczesne laboratoria protetyczne – za taką można uznać pracownię HERMAN-DENT –  są w stanie stworzyć je bardzo szybko. Pacjent podczas kolejnych wizyt uzyskuje nakładki, a także preparat wybielający. Stomatolog musi również przeprowadzić szczegółowy instruktaż wybielania w etapie domowym. Wyznacza on także terminy wizyt kontrolnych.

Jakość szyny ma olbrzymie znaczenie

Przy wybielaniu nakładkowym liczy się przede wszystkim regularność oraz idealne dopasowanie szyn wybielających do zębów oraz zgryzu. Obecnie laboratoria protetyki dysponują tak precyzyjną technologią projektowania i produkcji, że szyny przylegają do zębów perfekcyjnie. Dobrej jakości przezroczyste i elastyczne nakładki nie pozwalają na wyciek substancji wybielającej poza swoją konstrukcję, dodatkowo gwarantując równomierne rozłożenie. Jest to ważne dla naturalnego efektu białych zębów. Podkreślić warto także to, że dobra szyna powinna być biotolerancyjna. Nie może zatem wywoływać reakcji alergicznych czy nawet dyskomfortu – nadmiernego ucisku czy poczucia cała obcego w jamie ustnej.

Wysokiej klasy szyny do wybielania zębów są także odporne na uszkodzenia mechaniczne, wilgotność czy zmienne temperatury. Łatwo je można również oczyścić, co pozwala na ich wykorzystanie w przyszłości dla utrwalenia efektu śnieżnobiałego uzębienia. Lekka konstrukcja oraz elastyczna struktura pozwalają również wykorzystywać nakładki w nocy. Nie ześlizgują się one z zębów pomagając wybielać zęby nie tylko od zewnętrznej, ale także wewnętrznej strony.