Każdy człowiek w swoim życiu napotyka na wiele przeszkód i problemów. Nieraz potrafią one przerosnąć najbardziej odporną psychicznie osobę i spowodować, że przestaje radzić sobie z codziennymi sprawami zarówno w życiu osobistym i zawodowym. Depresja, uzależnienia, problemy w związku, traumatyczne przeżycia  bądź problemy rozwojowe dzieci wymagają zgłoszenia się do specjalisty.

Leczenie depresji

Depresja jest chorobą która może dotknąć każdego. To zaburzenie psychiczne wymagające specjalistycznego leczenia. Osoby nią dotknięte przestają widzieć sens życia i są pozbawione energii. Ważna jest jak najwcześniejsza specjalistyczna opieki psychiatryczna, jaką mogą uzyskać w gabinetach, poradniach czy centrach zdrowia, takich jak Centrum Zdrowia i Psychoterapii z Warszawy. WHO wyróżnia trzy podstawowe objawy depresji: obniżony nastrój, brak energii i brak radości. Do tego dochodzi obniżona lub negatywna samoocena, poczucie winy, myśli i zachowania samobójcze, niesprawność intelektualna i zaburzenia aktywności. Depresja może objawiać się również pogorszonym stanem zdrowia fizycznego (bóle głowy, brzucha, pleców). Osoba chora będzie miała zaburzenia snu i apetytu oraz rozregulowany metabolizm. Przyczyny depresji mogą mieć podłoże biologiczne lub/i psychologiczne. Depresja to choroba przewlekła o tendencji do nawracania. Wymaga długotrwałej terapii psychologicznej, która jest dobierana indywidualnie przy jednoczesnym stosowaniu terapii farmakologicznej. Najważniejsze w leczeniu depresji jest postawienie prawidłowej diagnozy oraz dotarcie do źródła jej powstania. Nieraz leczenie zaczyna się od odpowiednio dobranej psychoterapii, a niekiedy trzeba od razu połączyć terapię psychologiczną z lekami.

Terapia Gestalt

Terapia Gestalt zakłada, iż człowiek, by był szczęśliwy i spełniony oraz mógł się rozwijać powinien dbać o siebie, rozpoznawać i akceptować odczucia, uczucia i wszelkie emocje, jakie towarzyszą mu, gdy znajduje się w określonych sytuacjach, i nie uciekać od tego, czego właśnie doświadcza. Istotą metody Gestalt jest poszerzenie świadomości w zakresie zachowania, uczuć, myśli i potrzeb, by pacjent mógł określić, czy to czego doświadcza i co odczuwa satysfakcjonuje go. Chodzi o wypracowanie w człowieku poczucia odpowiedzialności za swoje czyny, emocje i odczucia. Terapia metodą Gestalt przede wszystkim jest kierowana do osób zmagających się z wszelkiego rodzaju kryzysami oraz traumatycznymi przeżyciami. Sprawdza się również w leczeniu klinicznym, jako pomocne narzędzie w leczeniu depresji czy wszelkich fobii. W połączeniu innymi metodami można ją wykorzystać w leczeniu psychoz czy w terapii uzależnień.

Terapia uzależnień

Uzależnienia dotykają ludzi niezależnie od wieku, płci, pochodzenia czy klasy społecznej. Nadmierne korzystanie z wszelkich używek, jak alkohol, narkotyki, a do tego gier komputerowych czy hazardowych może spowodować utratę kontroli nad ich dozowaniem i doprowadzić do uzależnienia. Wówczas niezwykle ważne jest uzyskanie profesjonalnej pomocy psychologicznej, dzięki której można stopniowo wrócić do normalności. Każdy rodzaj uzależnienia, czy to uzależnienie od alkoholu, narkotyków czy hazardu, jest problemem, z którym musi się zmierzyć zarówno osoba chora, jak również jej bliscy, bo ich to także dotyka. Leczenie powinno rozpocząć się od uświadomienia sobie przez osobę uzależnioną, ze jest chora i chce uzyskać pomoc. W zależności od rodzaju uzależnienia , odpowiedni specjaliści trzymają pieczę nad bezpieczeństwem psychicznym pacjenta. Psychoterapia uzależnień powinna odbywać się podczas spotkań indywidualnych, w grupie osób z podobnym problemem i wraz z rodziną.